You are currently viewing Kiedy staną  w gminach obiecane przez premiera maszty flagowe

Kiedy staną w gminach obiecane przez premiera maszty flagowe

W sierpniu 2020 ruszył projekt „Pod biało-czerwoną”, który zakładał sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce. Patriotyczny projekt „Pod biało-czerwoną” ma upamiętnić „zwycięstwo wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku” i mija dokładnie rok, jak projekt został ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego, ale do dziś niezrealizowany. Aby wziąć udział w akcji, należało zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia online za pomocą  serwisu gov.pl.

Żeby dostać maszt z flagą, trzeba było osiągnąć wymagane minimum głosów mieszkańców danej gminy i tak:
– dla gmin do 20 000 mieszkańców – 100 głosów;
– dla gmin powyżej 20 000 do 100 000 mieszkańców – 500 głosów;
– dla gmin powyżej 100 000 mieszkańców – 1000 głosów.

Po spełnieniu minimalnych wymogów – warto było sięgnąć po więcej głosów, bo w trzech gminach, które osiągnęły największą procentowo liczbę głosów w stosunku do liczby mieszkańców gminy, przewidziany jest udział Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w uroczystości zawieszenia flagi na maszcie – czytamy na stronie rządowej.

W powiecie pyrzyckim wszystkie gminy osiągnęły wyznaczone minimum, ale nie aż takie, żeby premier Mateusz Morawiecki do nich przyjechał. Dziś, mimo że projekt się zakończył, nadal nie wiemy, kiedy maszty flagowe w gminach staną, a pomysł premiera jak widać, jakoś się zawiesił.

Kilka miesięcy temu kancelaria premiera zapewniała, że rząd nie wycofał się z projektu pod nazwą Flaga w Każdej Gminie, ale przesunął jego realizację na 2021 rok, mamy już sierpień 2021, minęła 101 rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku, a o masztach nic nie słychać.

Z rankingu poparcia wynika, że oferta premiera odniosła sukces w niewielkich gminach, najwięcej, bo 14 001, głosów oddano w podlaskiej gminie Stawiski, 10 634 głosy w zachodniopomorskim Czaplinku i gminie Miejsce Piastowe (Podkarpacie) – 9 325. W województwie zachodniopomorskim w uroczystości zawieszenia flagi na nowym maszcie w gminie Czaplinek na pewno weźmie udział premier Mateusz Morawiecki, w tej miejscowości na 11 867 mieszkańców, głos na projekt premiera oddało aż 10 634. Ale, jak na razie nic w temacie nie słychać i nie widać.

PP

Facebook
Twitter
LinkedIn