Rajd rowerowy "Na dwóch kółkach przez Pomorze Zachodnie" - na trasie Pyrzyce - Tetyń

III LIPIAŃSKI BIEG PARTYZANTA ORAZ BIEG MAŁEGO PARTYZANTA

75 rocznica wyzwolenia Pyrzyc- 2 marca 2020

Więcej dzieci, więcej drzewek

Dziś w parku im. Mariana Matysiaka w Pyrzycach rodzice dzieci urodzonych w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2019 r., tj. w roku obchodów – jubileuszu 95-lecia istnienia Lasów Państwowych sadzili drzewka. Głównym celem akcji pod nazwą „Jedno dziecko-jedno drzewo” jest stworzenie możliwości posadzenia drzew przez rodziców chcących upamiętnić narodziny swoich dzieci. Od dziś w Pyrzycach rośnie 26 drzew więcej, są to dęby (dla chłopców) i lipy (dla dziewczynek), zapewne będą to wyjątkowe drzewka i pod specjalnym nadzorem, ochroną rodzin, które je sadziły. Współorganizatorem akcji była gmina Pyrzyce.

Wojna w Lipianach, czyli XIV Zlot Pojazdów Militarnych

Motocykle z koszem, urale, uazy, gaziki, łaziki oraz inne pojazdy militarne zawitały na XIV Zlocie Pojazdów Militarnych w Lipianach. Miłośnicy zabytkowych pojazdów historycznych podbili teren Żwirowni w Lipianach w dniach 12 – 14 lipca.

W przepięknym otoczeniu lipiańskich jezior i lasów już czternasty raz zabrzmiał ryk silników sprzętów bojowych, który jak zwykle przyciągnął dużą rzeszę pasjonatów militariów, jak i zwykłych turystów. Gorącą atmosferę oraz profesjonalną oprawę w czasie zabawy zapewnił zlotowiczom znany wszystkim kabareciarz Damian „Viking” Usewicz. Organizatorem zlotu było oczywiście Stowarzyszenie Lipiański Klub Motorowy Partyzanci.
W trakcie trzydniowej imprezy odbyła się parada pojazdów wojskowych, która w sobotnie południe przejechała ulicami Lipian. Na Lipiańskim Placu Wolności przywitanie zlotowiczów przygotował Redaktor Radia Plus Lipiany August Kimbar. Podczas zlotu były przejażdżki sprzętem bojowym, pokazy wojenne, strzelanie do celu, poligon wojskowy, a także pokazy sztucznych ogni. Nie zabrakło również rywalizacji sportowej w turniejach zlotowych, gdzie główne wydarzenie stanowił II Lipiański Bieg Partyzanta oraz w ramach atrakcji dla dzieci Bieg Małego Partyzanta, których organizację koordynowało Stowarzyszenie Epidemia Sportu. Były również zawody w przeciąganiu liny, tor przeszkód, zawody w siłowaniu się na rękę oraz festiwal kolorów.

Ponadto zgodnie z programem odbyły się koncerty grup rockowych, tj. Urząd Bezpieczeństwa, Motocover, Jackie Kozz, a nocne disco na murawie prowadził DJ Malik. Niewątpliwą atrakcją sobotniego wieczoru były wybory Mis Zlotu 2019.

Zlot swoją obecnością zaszczyciły władze województwa zachodniopomorskiego w osobie przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Kustosza, powiatu pyrzyckiego w osobie wicestarosty Ewy Gąsiorowskiej-Nawój, oraz władze gminy Lipiany w osobie burmistrza Lipian Bartłomieja Królikowskiego.

Tegoroczny zlot odbył się dzięki wsparciu finansowemu Gminy Lipiany, Powiatu Pyrzyckiego, Województwa Zachodniopomorskiego oraz pomocy finansowej i rzeczowej firm i instytucji, na co dzień wspierających stowarzyszenie.

Stowarzyszenie Lipiański Klub Motorowy Partyzanci działa formalnie od 2005 roku. Nazwę „Partyzanci” nadał stowarzyszeniu „Kurier Szczeciński”, który w 2001 roku przyznał dla stowarzyszenia puchar redaktora naczelnego za najlepszy pokaz jazdy na motocyklach z koszem podczas zlotu „Nad Zalewem” w Polanowie.

Wyniki II Lipiańskiego Biegu Partyzanta:

MĘZCZYŹNI:
1. Sopata Patryk Nadleśnictwo Rokita Drezdenko 0:19:30
2. Hryciuk Łukasz Dębnowskie człapaki Dębno 0:19:36
3. Pańko Andrzej KB HERMES Gryfino Żarczyn 0:19:41 

KOBIETY:
1. Pochranowicz Barbara Stowarzyszenie Maraton Dębno;OSP Kłodawa Dębno    0:22:25
2. Białek Beata KB HERMES Żarczyn 0:24:05
3. Sidorowicz Anna Wojsko Polskie Szczecin 0:25:18
MĘŻCZYŹNI GMINA LIPIANY:
Chowański Bartosz Biuro Tłumaczeń Cjstlumaczenia.pl Lipiany 0:31:10  

KOBIETY GMINA LIPIANY
Wieliczko-Solińska Anna Lipiany 0:31:34

NAJSTARSZY ZAWODNIK:
Bodnar Zbigniew Szczecin 0:45:59   rocznik 1948

NAJMŁODSZY ZAWODNIK
Murawski Arkadiusz Biegacze Świnoujście Świnoujście 0:34:08   rocznik 2005

Sponsorzy XIV Zlotu Pojazdów Militarnych:
Gmina Lipiany
Powiat Pyrzycki
Województwo Zachodniopomorskie
Burmistrz Lipian Bartłomiej Królikowski
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lipianach
Hala Lipiany
Gminny Zakład Komunalny w Lipianach
5th Element Sp. z o.o.
Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o.o. w Goleniowie
Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego Spółka Akcyjna
Ochotnicza Straż Pożarna w Lipianach
Bank Spółdzielczy w Wolinie Oddział w Lipianach
Elżbieta Kowalińska – Biuro Rachunkowe w Lipianach
Stanisław i Barbara Ignasiak – Handel artykułów elektronicznych i przemysłowych, usługi RTV w Lipianach
Fotografia Szymańscy
Kwiaciarnia AGA Agnieszka i Grzegorz Kibic
mpowroznik.com – Usługi Informatyczne i Biuro Obsługi Zagadnień BHP Marcin Powroźnik
Wall of Fame
Auto Pol Kap Marek Polaszczyk
Poligrafia Szczecin BestSub Szymon Staniszewski
Polar
Redaktor Radia Plus i Głosu Szczecińskiego August Kimbar
Sklep Hydromet Lipiany
Jacek Jaśkiewicz Noże.pl
Gospodarstwo Rolne Ryszard Rychlik
Piekarnia Lipiany
Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum
Przecinek Krystian Antoniewicz
CJS Tłumaczenia Myślibórz – sprawy celne i podatkowe, zwrot podatku za pracę za granicą, tłumaczenia przysięgłe

Patronat medialny:
Puls Powiatu
Radio Plus Lipiany
Fotografia Sportowa Dulny Foto
TVK Aura

Organizację zlotu wspierało Stowarzyszenie Epidemia Sportu
www.epidemiasportu.pl

Festyn rodzinny na osiedlu Słoneczne

W minioną sobotę na osiedlu Słonecznym w Pyrzycach odbył się Festyn Rodzinny, były zawody sportowe i zabawy dla dzieci, były występy zespołów Wrzos i Pyrzyczanka, było rapowanie w wykonaniu duetu Lisek. I były dwa koncerty główne, wystąpił duet Justyna & Kris, oraz formacja SOLEO, imprezę dyskoteką zakończył DJ LINEK. Festyn odbył się pod patronatem honorowym burmistrz Pyrzyc Marzeny Podzińskiej, a organizatorzy to:
– Catering Wioleta Gołowacz i Marcin Michalski
– Ośrodek Sportu i Rekreacji
– Pyrzycki Dom Kultury
– Spółdzielnia Mieszkaniowa Słoneczna
– Myjnia DALKE
– Mlekovita
– Bank SANTANDER
– Sklep Medyczny LU-KO-MED
– Marcin Maduzia PHU MAGO
– Roboty Ziemne Zbigniew Wasiak
– Sklep Jubilerski ARMEL Plac Wolności
– Sławencińskie Stowarzyszenie
– Hurtownia Granitu Żabów
– Agata Juźwik Akademia Urody ul Stargardzka
– Firma TOP Monika Wrzosek
– Kwiaciarnia ELIZA Fraczak
– Studio Fryzjerskie Estetyka
– DAMAR Myjnia ul. Szczecińska
– Hurtowania MIK
– radny Rady Miejskiej w Pyrzycach Mariusz Ogrodnik
– Gospodarstwo Rolne Janina i Paweł Bekasiak
Największe podziękowania za pomysł imprezy i upór w realizacji dla Wiolety i Marcina.

Zdjęcia Joanna Pliszka i Puls

39 spotkanie z folklorem

​ Ponad 500 wykonawców z Polski, Azji i Europy, tysiące uczestników, występy na scenie głównej w Pyrzycach, a także w Trzebórz, Łozice, Tetyń, Czarnowo, Wierzbno i Szczecin. Działania muzyczne, plastyczne, naukowe i imprezy towarzyszące, Leśny zakątek, Folk Silent Disco, altelier sztuki na ludowo, nauka tańca i śpiewu obrzędowego, warsztaty plastyczne itd. Pyrzyckie Spotkania z Folklorem od kilku lat nabierają rozpędu i nowego wymiaru, pokazują pyrzycką i światową kulturę ludową tak, by zainteresować nią młode pokolenie, przyciągnąć do udziału w imprezach tych, dla których szeroko rozumiany folklor jest czymś zmurszałym i mało nowoczesnym. Pyrzyckie Spotkania udowodniły w tym roku, że można o folklorze mówić nowoczesnym językiem, korzystać w przekazie z nowoczesnych form i urządzeń i odnieść sukces. „Cieszę się, że nasza impreza staje się dobrą marką, że chcą korzystać z niej inne miejscowości, że do Pyrzyc przyjeżdżają zespoły z całego świata i co dla mnie najważniejsze, po wielu próbach znaleźliśmy chyba sposób na zainteresowanie folklorem młodego pokolenia, gratuluję wszystkim, którzy pracowali przy organizacji folkloru i dziękuję tym, którzy nas wsparli w tym dziele” – powiedziała Marzena Podzińska, burmistrz Pyrzyc

Zdjęcia Joanna Pliszka

W Lipianach dziewczyny pokonały chłopaków

W minioną sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Lipianach była organizatorem i gospodarzem Międzygminnych Zawodów Sportowo – Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych, udział w rywalizacji wzięły udział drużyny z OSP Lipiany , Żabów, Obromino, Brzesko, Pstrowice, Stróżewo i Nowielin, plus trzy Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, dwie z OSP Żabów ( dziewczęta i chłopcy) i jedna z Obromina. W ramach zawodów zaplanowano dwie konkurencje, sztafeta i tak zwana bojówka. Najwięcej punktów za obie konkurencje zdobyła drużyna OSP Żabów, na drugim miejscu OSP Obromino, trzecie OSP Brzesko, kolejne miejsca OSP Lipiany, OSP Stróżewo, OSP Pstrowice i na miejscu siódmym OSP Nowielin. W rywalizacji Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych dziewczyny z OSP Żabów pokonały chłopaków z OSP Obromino i kolegów z OSP Żabów. Zawody miały oczywiście swój ceremoniał oficjalny, rozpoczęły się od złożenia meldunku wiceburmistrz Lipian Annie Hackiewicz Gębskiej przez Prezesa OSP Lipiany Zygmunta Ziajkę, a w związku że były to zawody OSP gminy Lipiany i Pyrzyce obecna była także podczas zawodów burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska, która wręczyła najmłodszym pyrzyckim druhom strażackie koszulki. Zawody zorganizowane przez OSP Lipiany z sędziowskim wsparciem strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Pyrzycach z komendantem PSP st. bryg. mgr inż. Jackiem Marchlewiczem. Już niedługo Ochotnicza Straż Pożarna Lipiany otrzyma ponad 736 tys. zł dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, przyznana dotacja pozwoli na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego klasy średniej, będzie to pierwszy nowy wóz w historii OSP Lipiany i na pewno na kolejny zawodach będzie już obecny.

Pożar w Batowie

12 maja 10 jednostek straży pożarnej, 31 strażaków gasiło pożar kompleksu budynków warsztatowych dawnego Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Batowie. Zarzewie pożaru miało miejsce w środkowej części hali o powierzchni około 300 m2, gaszenia nie ułatwiał dach o konstrukcji drewnianej, pokryty papą. W akcji gaśniczej uczestniczyły jednostki OSP Lipiany, z gminy Przelewice dwie jednostki, Brzesko i 6 jednostek PSP w tym podnośnik do prowadzenia akcji gaśniczej na wysokościach. Na miejscu pożaru obecni byli także policjanci, którzy będą teraz dochodzić co było przyczyną pożaru.