You are currently viewing Kiedy w gminach staną  maszty flagowe

Kiedy w gminach staną maszty flagowe

W sierpnie 2020 ruszył projekt „Pod biało-czerwoną”, który zakładał sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce. Patriotyczny projekt „Pod biało-czerwoną”, ma upamiętnić „zwycięstwo wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w bitwie warszawskiej 1920 roku” został ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego. Aby wziąć udział w akcji, należało zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia online za pomocą  serwisu gov.pl.
Żeby dostać maszt z flagą, trzeba było osiągnąć wymagane minimum głosów mieszkańców danej gminy i tak:
– dla gmin do 20 000 mieszkańców – 100 głosów;
– dla gmin powyżej 20 000 do 100 000 mieszkańców – 500 głosów;
– dla gmin powyżej 100 000 mieszkańców – 1000 głosów.
Pomimo wymienionych powyżej wymogów – warto było sięgnąć po więcej głosów, bo w trzech gminach, które osiągnęły największą procentowo liczbę głosów w stosunku do liczby mieszkańców gminy, przewidziany jest udział Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w uroczystości zawieszenia flagi na maszcie – czytamy na stronie rządowej.
W powiecie pyrzyckim wszystkie gminy osiągnęły minimum, ale nie aż takie, żeby premier Mateusz Morawiecki do nich przyjechał. Dziś, mimo że projekt się zakończył, nadal nie wiemy, kiedy maszty flagowe staną, pomysł premiera się jakoś zawiesił.
Niedawno Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera Marek Zagórski zapewniał, że rząd nie wycofał się z projektu pod nazwą flaga w każdej gminie, ale przesunął jego realizację na 2021 rok.
Z rankingu poparcia wynika, że oferta premiera odniosła sukces w niewielkich gminach, najwięcej, bo 14 001, głosów oddano w podlaskiej gminie Stawiski, 10 634 głosy w zachodniopomorskim Czaplinku i gminie Miejsce Piastowe (Podkarpacie) – 9 325. Termin oddawania głosów został przedłużony z 11 listopada 2020 do końca roku. Dużym zaskoczeniem w naszym regionie jest fakt zignorowania projektu premiera prze mieszkańców miasta Stargard – 326 głosów na wymagane 500 i gminy Stargard 72 głosy na wymagane 100 głosów. W województwie zachodniopomorskim w uroczystości zawieszenia flagi na nowym maszcie w gminie Czaplinek na pewno weźmie udział premier Mateusz Morawiecki, bowiem w tej gminie na 11 867 mieszkańców, głos na projekt premiera oddało aż 10 634.

PP

Facebook
Twitter
LinkedIn