You are currently viewing Ogrody zimą atrakcyjne

Ogrody zimą atrakcyjne

Kiedy przychodzi zima, a na drzewach brakuje liści, ozdobą ogrodów mogą stać się wyjątkowe drzewa o ozdobnej korze, nietypowych pędach lub zaczynające kwitnienie właśnie w zimowym okresie.

Jednym z takich wyjątkowych drzew jest KLON STRZĘPIASTOKORY inaczej zwany CYNAMONOWYM. I choć w przelewickim Arboretum występuje kilkanaście odmian klonów, ten uważamy za jeden z najpiękniejszych. Zachwyca on przede wszystkim swoją wyjątkową korą w cynamonowym kolorze. Kora odchodzi od pnia cienkimi płatami, które czasami po zwinięciu przypominają laski cynamonu, odsłaniając jednocześnie pień w kolorze sinofioletowy lub oliwkowym. To średniej wielkości drzewo (do 9-10 m wysokości) pochodzi ze środkowych Chin. Mimo, że bardzo dobrze radzi sobie w naszych warunkach i jest całkowicie mrozoodporne, to w Polsce nadal jest rzadko spotykane. Rośnie powoli, najlepiej w pełnym słońcu lub częściowym cieniu. Preferuje wilgotną, dobrze odwodnioną, lekko kwaśną glebę.

Zimową porą większość roślin pozostaje w uśpieniu. Są jednak rośliny, u których już w grudniu pojawiają się pierwsze kwiatowe płatki. OCZARY (Hamamelis), bo o nich mowa

zakwitają wtedy, gdy cała przyroda pogrążona jest jeszcze w głębokim zimowym śnie. Ich kwiaty zachwycają nie tylko swoim fantazyjnym, postrzępionym kształtem, przypominającym frędzelki lub wstążki, ale również przyjemnym zapachem. W zależności od odmiany są one żółte, pomarańczowe lub czerwone. Wiosną roślina wygląda dość niepozornie, natomiast jesienią jej liście zaczynają się pięknie przebarwiać – od intensywnej żółci, aż po głęboką czerwień. Wraz z nadejściem zimy, kiedy wszystkie pędy pozbawione są liści, pojawiają się te wyjątkowe kwiaty.

W naturze oczary można zobaczyć w zachodnich i środkowych Chinach oraz w Ameryce Północnej. Są to wysokie krzewy lub małe drzewa. W polskich warunkach roślina ta osiąga zazwyczaj 3 – 4 m wysokości. Lubi świeże, żyzne i próchnicze podłoże o odczynie kwaśnym lub lekko zasadowym, stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Krzewy te należy sadzić w miejscach zacisznych i osłoniętych od zimnych wiatrów. W pełni mrozoodporne są dopiero starsze okazy. Uważajmy z przycinaniem – oczary źle znoszą cięcia, więc warto ograniczyć je do absolutnego minimum – usuwamy chore lub martwe gałązki. Nieostrożność w tym zakresie może osłabić kwitnienie lub spowodować jego brak.

Klon cynamonowy oraz oczary zobaczyć można w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach, pamiętajmy jednak, że te wyjątkowo piękne rośliny, mogą być ozdobą każdego zimowego ogrodu.

Facebook
Twitter
LinkedIn