You are currently viewing Wioska Galów

Wioska Galów

        „Pomorze Zachodnie określa się jako bastion Platformy Obywatelskiej i teren bardzo trudny dla innych partii, również dla Prawa i Sprawiedliwości, to potwierdziło się we wczorajszych wyborach w drugiej turze wyborów prezydenckich. Jak już słyszeliśmy, Rafał Trzaskowski zdobył 58,56% głosów i 41,24% głosów oddano na urzędującego prezydenta na Andrzeja Dudę, który zwyciężył w skali kraju. I rzeczywiście Andrzej Duda największe poparcie uzyskiwał w niewielkich miejscowościach, gminach wiejskich i wygrywał między innymi w Pełczycach, w Reczu, w Starej Dąbrowie, Marianowie, w Baniach i Starym Czarnowie. Ale biorąc pod uwagę powiaty to z 21 powiatów Andrzej Duda zwyciężył tylko w jednym, właśnie w powiecie pyrzyckim. Takie zjawisko, kiedy to niewielki obszar danego terenu przeciwstawia się ogólnemu trendowi, politolodzy, eksperci nazywają wioską Galów w nawiązaniu do opowieści rysunkowej o Obelixie i Asteriksie kiedy to wioska Galów opierała się dominacji cesarstwa rzymskiego. Tutaj tą Wioską Galów na terenie województwa zachodniopomorskiego można nazwać powiat pyrzycki a konkretnie gminę Kozielice ……„ – powiedział w swoim powyborczym reportażu Mateusz Burdziński dziennikarz TVP Szczecin. Cytuję pana redaktora Mateusza tak na wypadek, gdyby ktoś chciał mnie posądzić o jakąś dziennikarską złośliwość w dobieraniu tytułu do tego artykułu. Nazwa Wioska Galów nadana dla powiatu pyrzyckiego już od pierwszego powyborczego dnia mocno wbiła się w pamięć po obu stronach wyborczej barykady, ale oczywiście każda ze stron z innych powodów go zapamiętała.
        Powracając do powyborczych faktów, to prezentujemy je w tabeli dotyczącej frekwencji, tabeli oddanych głosów, a także dotyczącej głosowania korespondencyjnego. Jak widać, podczas drugiej tury wyborów koronawirus nie był nam straszny. Mimo że frekwencja podczas drugiej tury wyborów była bardzo wysoka, to i tak ponad 12 tysięcy mieszkańców powiatu pyrzyckiego nie poszło głosować. Na uprawnionych do udziału w wyborach 30 372 osoby poszło do urn 18 338 mieszkańców naszego powiatu. Dlaczego aż tak wielu zrezygnowało ze swego prawa obywatelskiego ? Ja nie ośmielę się dokonywać analizy tego zjawiska.
    Ze względu na wyjątkowy sukces wyborczy Andrzeja Dudy, powiat pyrzycki najeżdżają kolejne ekipy telewizyjne i próbują rozkminić, za co wyborcza większość (nie wszyscy) tak miłują obecnego prezydenta. Pyrzyckim fenomenem na skalę wojewódzką zajmą się pewnie socjologowie i specjaliści od marketingu politycznego, a etykieta z nazwą Wioska Galów wpisze się już zapewne na wsze czasy do określenia zachowania pyrzyckich wyborców.
RT

  1. Tabela wyniki powiat pyrzycki 
  2. Tabela frekwencja powiat pyrzycki
  3. Tabela głosowanie korespondencyjne powiat pyrzycki