Super odpoczywa się nad jeziorem lub kanałem wodnym, ale nie jest super, kiedy zastajemy wybrane na wypoczynek miejsce pełne śmieci pozostawionych, podrzuconych albo przywianych . Pierwszy wniosek, jaki przychodzi nam do głowy to to, dlaczego nikt tego nie sprząta, drugi wniosek – co za brudas tu był (czasami może kolejność jest odwrotna). W tym materiale nie zajmiemy się dużymi akwenami – jeziorami, nad brzegami których pozostawiane są tony śmieci, dziś o kanałach i ciekach wodnych, które leniwie płyną na terenie każdej pyrzyckiej gminy.
Zgodnie z obowiązującym prawem, kanały i cieki wodne znajdują się w zasobach – zarządzie Państwowego Gospodarstwa Wodne Wody Polskie, u którego w szczecińskim oddziale zapytaliśmy o ilość kanałów i cieków, a także kto powinien zadbać o porządek nad ich brzegami.
– „Długość cieków na terenie Powiatu Pyrzyckiego 122,53 km, długość kanałów 85,14 km. Częstotliwość prowadzonych prac utrzymaniowych na ciekach będących w zarządzie NW w Pyrzycach prowadzona jest w oparciu o roczne programy utrzymaniowe. Z uwagi na ilość oraz długość wszystkich cieków planowane do realizacji zadania utrzymaniowe (konserwacyjne) obejmują swym zakresem rzeczowym i terytorialnym nie tylko teren Powiatu Pyrzyckiego. W ramach prowadzonych prac utrzymaniowych zalegające zanieczyszczenia komunalne usuwane są w miarę możliwości systematycznie z koryt oraz skarp cieków. PGW WP RZGW w Szczecinie na rok 2022 zawarł umowę na bieżące utrzymanie cieków w ramach usługi kompleksowej obejmującej teren NW w Pyrzycach. W ramach zawartej umowy dokonywane są prace związane z usuwaniem zanieczyszczeń na obiektach podlegających takowej obsłudze. Pragnę nadmienić, że PGW WP odpowiada za zanieczyszczenia, których źródłem są procesy hydrologiczne, natomiast w kwestii utrzymania czystości (w szczególności uprzątnięcia śmieci komunalnych pozostawionych przez społeczeństwo) w korytach cieków, zgodnie z ustawą o czystości i porządku w gminach, należy również do zadań gmin, w tym również tworzenie warunków niezbędnych do utrzymania czystości i porządku na jej obszarze” – przekazał nam Michał Kaczmarek, rzecznik prasowy Wód Polskich w Szczecinie.
Skoro, jak twierdzi pan rzecznik, za śmieci w kanałach i ciekach odpowiada także samorząd gminny, to postanowiliśmy zapytać o ten problem urzędników Gminy Pyrzyce, by na jednym przykładzie kanału Sicina sprawdzić, czy pyrzyckie gminy mają obowiązek sprzątać kanały i cieki, czy może jest inaczej.
„W odpowiedzi na pana e-mail z dn. 29.07.br.,w odniesieniu do wyjaśnień rzecznika prasowego Wód Polskich w Szczecinie, Gmina Pyrzyce, informuję, iż zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 13 września 1996 r. ( Dz. U. Z 2022 r. poz. 1297 ) o utrzymaniu czystości i porządku w Gminach, to właściciel nieruchomości ponosi wszelką odpowiedzialność za utrzymanie czystości i porządku. Jest zobowiązany do zbierania w sposób selektywny powstałych na terenie własnej nieruchomości odpadów komunalnych i ich dalszego zagospodarowania.
W myśl art. 117 Kodeksu wykroczeń, kto mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie własnej nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków, podlega karze grzywny lub nagany” – odpowiada nam Marzena Podzińska, Burmistrz Pyrzyc.
Jak widać z powyższej wypowiedzi pyrzyckiego ratusza, CZYJA NIERUCHOMOŚĆ TEGO ŚMIECI ! Z informacji, jakie dodatkowo przekazano nam z pyrzyckiego Ratusza wiemy, że pismo w sprawie, kto ma obowiązek sprzątania kanałów i cieków, zostanie wysłane także do Państwowego Gospodarstwa Wodne Wody Polskie w Szczecinie.
PP