You are currently viewing Kto nie włączył w Pyrzycach syreny?

Kto nie włączył w Pyrzycach syreny?

1 sierpnia 2023 roku o godzinie 17:00, na terenie powiatu pyrzyckiego został przeprowadzony przez gminy wchodzące w skład powiatu trening uruchamiania i pracy syren alarmowych w ciągu jednej minuty. Zasadniczym celem treningu było wyrażenie pamięci i uhonorowanie poświęcenia oraz walki Powstańców Warszawskich w 1944 roku, a także sprawdzenie działania dźwiękowego systemu powiadamiania ludności o zagrożeniach.

Jak się okazało, podczas zaplanowanego treningu, syreny w Pyrzycach nie zadziałały.

Zapewne gdyby trening nie wiązał się z uhonorowaniem Powstańców Warszawskich w 1944 roku mało kto zauważyłby, że ktoś coś sprawdza i coś nie działa.

Jadnak w związku z rocznicą Powstania Warszawskiego od kilku lat przy fontannie spotykają się mieszkańcy Pyrzyc, by wyrazić pamięć o powstańcach. Punktualnie o godzinie 17.00 zapłonęły race, stanęły samochody, a syreny miejskie nie zawyły. Słychać było tylko syreny stojących aut.

Nie trzeba było długo czekać, by na urzędowym Facebooku pojawiło się zapytanie – No i gdzie te syreny były Pani Burmistrz?” Wyjaśnienia Urzędu internauta skwitował zdaniem – „takie bajki to dzieciom w przedszkolu opowiadajcie”.

O to, co dokładnie stało się, dlaczego syreny w Pyrzycach nie zawyły zapytaliśmy Kazimierza Jaborowskiego z Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskiej w Pyrzycach, który przesłał nam do wiadomości pismo, jakie skierował do Starosty Pyrzyckiego i Urzędu Wojewódzkiego w sprawie awarii syreny alarmowej w Pyrzycach, obszerny fragment cytujemy poniżej: „…………..W dniu 01.08.2023 roku o godz. 17:00 pracownik OCiZK UM Pyrzyce za pomocą analogowej centrali alarmowej CA-2300 zgodnie z instrukcją uruchomił syreny w Pyrzycach przy placu Wolności (zamontowanej na Pyrzyckim Domu Kultury) i przy ul. Kilińskiego (zamontowanej na blok mieszkalny), lecz pomimo iż centrala wykazywała uruchomienie syren, ani na placu Wolności, ani na ul. Kilińskiego nie był emitowany żaden dźwięk. Pracownik dokonał sprawdzenia w centrali alarmowej w systemie testowania syreny uzyskując wynik, że syreny, które uruchomił są sprawne i posiadają odpowiednie zasilanie.

W dniu 02.08.2023 roku dokonano kontroli syreny zainstalowanej w Pyrzyckim Domu Kultury w Pyrzycach na placu Wolności nr 3., gdzie stwierdzono, że wyświetlacz Menu Głównego Syreny alarmowej DSE9000S nie wyświetla aktualnych informacji o stanie syreny (pojawiały się różne komunikaty). Dokonano kontroli działania syreny poprzez uruchomienia jej ręcznie na ok 5 sekund i syrena zadziałała bez uwag.

Następnie skontaktowano się telefonicznie z panam Krzysztofem Karczewskim z Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie zajmującego się sprawami infrastruktury technicznej obrony cywilnej oraz serwisem firmy DIGITEX i uzyskano informację, że systemy łączności w dniu wczorajszym działały prawidłowo, a po opisaniu ustaleń uzyskano informację, że syreny mogły nie zadziałać z powodu awarii oprogramowania lub zakłóceń przekazu radiowego sygnału do syren, co mogło być spowodowane tym, że w całym województwie zachodniopomorskim zarządzono ćwiczenia uruchamiania syren w tym samym czasie, a wszystkie centrale alarmowe działają na tej samej częstotliwości radiowej, gdyż w przeszłości przy organizowaniu takich ćwiczeń taki problem występowały.

Na chwilę obecną trwają czynności mające na celu naprawę awarii przez wyspecjalizowaną firmę konserwującą systemy alarmowe”.

Takiej treści pismo pyrzycki ratusz przesłał do Starosty Pyrzyckiego i Urzedu Wojewódzkiego w Szczecinie. Podobna sytuacja, nie zadziałania syren alarmowych miała miejsce między innymi w Goleniowie w 2017 roku, w Szczecinie 2014 gdzie syreny dały się uruchomić 27 minut po czasie. W 2019 roku z kolei syreny zamontowane na Wojewódzkim Urzędzie Pracy zawyły na prawie 20 minut bez potrzeby, a stało się tak w wyniku awarii systemu zasilania budynku i pewnie można byłoby przytoczyć jeszcze wiele przypadków związanych z awarią syren alarmowych.

PP

Facebook
Twitter
LinkedIn