You are currently viewing Literatura 2023

Literatura 2023

5 grudnia 2023 r. w Kaplicy św. Ducha odbyła się spotkanie autorskie i prezentacja jubileuszowego wydania książki prof. Edwarda Rymara pt. „900-lecie Chrztu Pyrzyczan. Pirissa czyli Petris Civitas. Misyjne dzieło patrona Pyrzyc św. Ottona”. Publikacja ta dotyczy misji chrystianizacyjnej przysłanej przez Bolesława Krzywoustego, prowadzonej przez św. Ottona, biskupa z Bambergu w 1124 roku.

Goście, młodzież ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Pyrzycach, seniorzy, słuchacze UTW w Pyrzycach, podopieczni Domu Pomocy Społecznej, mieszkańcy Pyrzyc i przyjaciele mogli wysłuchać wykładu na temat wydanej publikacji, historii jej powstania, źródeł historycznych, na których oparta jest część poświęcona św. Ottonowi, biskupowi brandenburskiemu, kultu św. Ottona na Ziemi Pyrzyckiej i historii Studzienki pyrzyckiej.

Marzena Podzińska, Burmistrz Pyrzyc podziękowała prof. Edwardowi Rymarowi za pracę nad książką i wykład, który gościom przybliżył historię miasta i naszego regionu.

7 grudnia przy pyrzyckiej Studzience odbyło się spotkanie autorskie i prelekcja dla młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 w Pyrzycach.

Publikacja została zrealizowana w ramach projektu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Literatura 2023”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury”.

Magdalena Brzozowska – Wróblewska

Dyrektor

Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej

Facebook
Twitter
LinkedIn