Ostatnio coraz popularniejsze na portalach społecznościowych stały się połączenia historycznych fotografii z obecną zabudową tych samych miejsc. Pomysłodawcą takiej techniki był francuski fotograf Julien Knez. Wykorzystał on 50 historycznych fotografii, które zostały wykonane w okresie od 19 do 25 sierpnia 1944 roku w Paryżu. Były to dni chwały francuzów, tuż po wyzwoleniu miasta, po czterech latach niemieckiej okupacji. Zdjęcia te zestawił z tym co można zobaczyć w tym samym miejscu dzisiaj, czyli 70 lat później. Julien Knez chciał w ten sposób odtworzyć jak wojna odcisnęła swoje piętno na obecny wygląd stolicy Francji.
„To było bardzo ciekawe wyobrazić sobie walki na ulicach które znam współcześnie” – wspomina w licznych wywiadach – Knez. Aby jednak można było zrealizować ten projekt i zobaczyć na stronie internetowej efekt takich kompilacji Julien Knez przez miesiąc szukał starych zdjęć, starych książek, czasopism, czy widokówek – najczęściej kupując je na popularnym eBay. Kolejny miesiąc to turystyka po Paryżu, zdjęcia, aparat w ręku i tak przez wszystkie zakątki stolicy, aby to wykonać pięćdziesiąt migawek, które połączyły pamięć przeszłości i teraźniejszości, …a i historii. Niesamowity efekt pracy fotografa można zobaczyć w licznych galeriach w sieci internetowej (np. po wpisaniu w wyszukiwarce imienia i nazwiska ich autora). Wśród nich znaleźć można znane wszystkim miejsca jak Wieża Eiffla, Place de la Concorde, katedra Notre Dame, Pola Elizejskie, ale również sąsiadujące z nimi barykady, czołgi. Zobaczymy również żołnierzy w scenach euforii tuż po wyzwoleniu Paryża.
Obok zobaczyć mogą próbę podobnego podejścia z wykorzystaniem starych fotografii przedwojennych Pyrzyc. Próbę mało udaną bowiem nie posiadam większych umiejętności i zdolności fotograficznych, a samo zdjęcie zrobione zostało z wykorzystaniem zwykłego smartfonu. Zachęcam jednak osoby bardzie zawodowo obyte z aparatem fotograficznym do podjęcia prawdziwego wyzwania z tym rodzajem można rzec sztuki.
Na fotografiach widzimy fragment zabudowań bramy Bańskiej z historycznym widokiem w kierunku dzisiejszych zabudowań ZS nr. 1 im. Noblistów Polskich.
Dr Wojciech Kuźmiński