„Jarzębina Czerwona”, to stary, czarno-biały polski film, prezentowany od 1969 roku, w reżyserii Ewy Petelskiej i Czesława Petelskiego. Nie wszyscy może jednak wiedzą, że kadry do tego, ocenianego jako kultowego obrazu wojennego w dużej części nagrano w jednej z pod pyrzyckich miejscówkowości, którą była Okunica (a dokładniej treny byłej niemieckiej cukrowni, dziś tzw. fabryka). Tytułowa „jarzębina” to w filmie kryptonim radiowy jednej z polskiej kompanii.
Ten stosunkowo znany, szczególnie starszym pokoleniom pyrzyczan i nie tylko film wojenny, rozpoczyna się słowami narratora (a był nim sam Piotr Fronczewski!), który dramatycznym głosem przemówił m.in. w ten sposób: „Wał Pomorski. Tu żołnierz polski wkroczył na piastowskie ziemie Pomorza Zachodniego”. Za Kołobrzeg i wojenną scenografię służyły w filmie plenery m,in, w wspomnianej Okunicy.
Filmowy atak na koszary (tu dokładnie cukrownia Okunica), to wg wielu opinii najlepsza scena batalistyczna w polskim filmie o II wojnie światowej, może nie pod względem ilości sprzętu i ludzi ale samo otoczenie: błoto, woda, śnieg, fontanny ziemi, czarne twarze, lub nawet sam sposób sfilmowania robią duże wrażenie na odbiorcy.
Samą cukrownię wybudowano w latach 1896 – 1897, a w latach 1929 – 1932 cukrownia przeszła modernizację. Po wojnie jak wspominano, stała się jednak ona zaledwie planem filmowym, bowiem maszyny i urządzenia służące do produkcji wywieziono do ZSRR. Cukrownia przestała istnieć.
Pierwszy pokaz filmu miał miejsce 21 października 1969 roku w kinie „Kalmar” Powiatowego Domu Kultury w Kołobrzegu. Został przyjęty owacjami na stojąco.
Na fotografii była cukrownia w Okunicy i późniejsze miejsce zdjęć do filmu „Jarzębina czerwona”. Kartka była przedmiotem korespondencji, nadana została na poczcie kolejowej (w pociągu relacji Kostrzyń-Stargard w dniu 9.9.1912 roku. Producent nieznany, nr serii 1629.
dr Wojciech Kuźmiński