You are currently viewing Miedwie sport

Miedwie sport

Tym razem zależało mi na prezentacji kartki pocztowej, która potwierdzałaby tezę, że nawet najmniejsze miejscowości posiadały lokalnych wydawców kart pocztowych. W pierwszej połowie XX wieku, widokówki przeżywały apogeum popularności. Miliony wysyłanych kartek, to w dużej mierze dzieło bardzo dużych korporacji wydawniczych, jednak część z nich można do dziś podziwiać dzięki twórczości lokalnych fotografików i ich małych, lokalnych manufaktur. Prezentowana obok kartka jest szczególna. Jej wydawcą był Karl Pioch z Wierzbna, z którym można się było kontaktować pod nr telefonu 37, łącząc się z Obrytą. Z kolei autorem zdjęcia był pyrzyczanin, z dość polsko brzmiącym nazwiskiem R.G. Sikorski (stary pyrzycki numer telefonu do kontaktu: 453). Widokówka przedstawia dwa ujęcia miejscowości Wierzbno związane z letnim wypoczynkiem. Kartka nadana została na poczcie kolejowej Stargard – Kostrzyn 20 lipca 1938 roku.

Obecnie Wierzbno ponownie staje się popularnym miejscem wypoczynku nad jeziorem Miedwie, również za sprawą działającego tam ośrodka sportów wodnych. Podziwiać tam możemy wyczyny amatorów i nie tylko windsurfingu („deskarzy”), czy jego odmiany kitesurfingu („deskarzy z latawcami”). W okresie letnim 2019 r. ośrodek organizuje półkolonie, których program przewiduje m.in.: podstawy windsurfingu, nauki prawidłowego ustawiania sprzętu, zwrotów, płynięcia kierunkowego, niezbędnej teorii i zasad bezpieczeństwa na wodzie, naukę podstaw kitesurfingu, zastosowania specjalistycznego sprzętu, bezpieczeństwa obsługi latawca, sterowania latawcem treningowym i inne gry i zabawy. Ośrodek posiada swoją stronę na FB pt. Miedwie Sport.

Ważnym elementem potencjalnie miłego wypoczynku nad jeziorem Miedwie w Wierzbnie jest również nowa infrastruktura kąpieliska z pokaźnym molo, miejscami do uprawiania sportów, zapleczem gastronomicznym, parkingami, elementami edukacyjnymi. Również samo Wierzbno (niegdyś miasto!) jest ciekawym miejscem do już całorocznych odwiedzin. Szczególnym miejscem do polecenia pozostaje miejscowy kościół pw. św. Józefa, pierwotnie datowany nawet na 1234 rok. Późnogotycki kościół kamienno-ceglany wzniesiono w XV wieku. Wewnątrz świątyni znajduje się strop drewniany z malowidłami z 1738 r, balkon dla chóru ozdobiony malowidłami z 1707 roku, zdekompletowany barokowy ołtarz i renesansowa chrzcielnica. Wieża zwieńczona jest czterema narożnymi wieżyczkami, po środku nich jeszcze do 1939 stała iglica.

Ciekawostką jest, że na herbie Wierzbna wzorowane jest herb całej obecnej gminy Warnice i przedstawia wizerunek tronującego Jezusa Chrystusa z rozciągniętymi rękoma, uwaga… na barwnej tęczy! Po obu stronach głowy znajduje się gałązka lilii i miecz luzem. U jego stóp, pod wspomnianą tęczą, dwie płynące ryby zwrócone w przeciwnych kierunkach.

Dr Wojciech Kuźmiński 



Facebook
Twitter
LinkedIn