You are currently viewing Królowa wiosennych kwiatów – magnolia rozkwitła w przelewickim Ogrodzie Dendrologicznym

Królowa wiosennych kwiatów – magnolia rozkwitła w przelewickim Ogrodzie Dendrologicznym

Kto raz widział kwitnące magnolie, nigdy nie zapomni ich uroku. Skamieniałe okazy roślin należących do rodziny magnoliowatych pochodzą sprzed 95 mln. lat… Rosną dziko w Azji Wschodniej, Ameryce Południowej i Północnej. Poza tymi terenami uprawiane są jako rośliny ozdobne.

Magnolii to nazwa nadana przez francuskiego zakonnika Karola Plumiera dla upamiętnienia swojego rodaka Pierr’a Magnola.

Magnolia posiada piękne, duże kwiaty o różnych odmianach w kolorze od białego do czerwonego z odcieniami różu. Kwiaty magnolii należą do jednych z największych spośród drzew rosnących w umiarkowanym klimacie. Rozwijają się one wiosną, jeszcze przed wypuszczeniem liści (kwiecień – maj). Zdarza się, że niektóre z kwiatów rozkwitają się ponownie, lecz już nie tak obficie. Kwiaty zamiast nektaru wytwarzają duże ilości pyłku bogatego w białko, które wykorzystują chrząszcze jako pokarm podczas zapylania.

Kwiat magnolii symbolizuje szlachetność, wytrwałość i miłość, ale także kobiecość. W Chinach do tej pory jest uznawana za symbol niewinności. Do dziś panny, które planują wyjść za mąż wpinają kwiaty magnolii we włosy.

Odwiedzający Ogród Dendrologiczny w Przelewicach bez wątpienia w okresie wiosenno-letnim napotkają na swojej drodze najpiękniejsze gatunki i odmiany magnolii (16 gatunków i 9 odmian). Przelewicki ogród opracował własną odmianę pod nazwą magnolia kjueńska, typ Przelewice. Może ona posłużyć do produkcji siewek na szerszą skalę, ponieważ ma predyspozycje do szczepienia najpiękniejszych odmian magnolii. Odrębnym gatunkiem jest magnolia wierzbolistna, odporna na mrozy i przymrozki oraz choroby.

Na szczególną uwagę zasługuje magnolia lekarska, ponieważ ma niezwykłe właściwości terapeutyczne. Jest drzewem dorastającym do 12 m wysokości. Kwitnie stosunkowo krótko, bo zaledwie dwa tygodnie od rozwinięcia. Surowcem zielarskim jest kora i kwiaty, która wykazuje właściwości lecznicze, ponieważ mają szerokie zastosowanie w leczeniu wielu chorób: cukrzycy, depresji, zaburzeń snu, chorób lękowych. Fitozwiązek – honokiol, wyizolowany z kory, liści oraz szyszek, zwany też ,,poprawiaczem humoru” wykazuje właściwości uspakajające, przeciwdepresyjne, przeciwlękowe oraz przeciwutleniające.

W składzie niektórych kosmetyków do skóry suchej i skłonnej do podrażnień znajdują się substancje magnolii lekarskiej. Krem przeciwtrądzikowy również zawiera związki zawarte
w tej magnolii.

Właściwości lecznicze posiadają także pączki magnolii wielokwiatowej, japońskiej, nagiej
i lekarskiej.

Warto także wspomnieć, że w baśniach i legendach znajdziemy postaci nawiązujące do magnolii np. imię popularnej postaci Disneya Huna Mulan – oznacza właśnie kwiat magnolii.

Pięknym magnoliom towarzyszy wysmukły i urokliwy tulipanowiec amerykański, bowiem pochodzi z gatunku magnoliowatych.

W przelewickim ogrodzie znajduje się wiele interesujących roślin. Żeby dowiedzieć się jeszcze więcej ciekawostek na temat bogatej roślinności, zachęcamy do rezerwacji wycieczek
z naszym najlepszym, lokalnym przewodnikiem. Poza tym, przyjmujemy również rezerwacje dla grup szkolnych na wycieczki z elementami gry terenowej i warsztaty.

Facebook
Twitter
LinkedIn