You are currently viewing Ogrody Przelewice pełne atrakcji!

Ogrody Przelewice pełne atrakcji!

Ogrody Przelewice, mimo trwających prac inwestycyjnych, nie zrezygnowały z organizacji wydarzeń kulturalnych i imprez plenerowych.

Rok 2023 to jubileuszowy rok powstania Arboretum w Przelewicach! W 1933 r. dr Conrada von Borsig, przemysłowiec z Berlina przekształcił park przypałacowy w Ogród Dendrologiczny. Jako członek niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego sprowadził do ogrodu wiele ciekawych gatunków i nasadzał je według przygotowanej wcześniej koncepcji. Ogród jest unikalnym miejscem i jako kompozycja ponad 1300 gatunków drzew i krzewów umożliwia obcowanie z dziedzictwem przyrodniczym i odkrywanie skarbów przyrody. Jubileuszowe wydarzenie 90-lecia powstania Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach odbędzie się 8 września. Ogrody Przelewice przygotowują wiele atrakcji, w tym wykłady o tematyce dendrologicznej i prelekcje związane z Ogrodem Dendrologicznym w Przelewicach. Odbędzie się również konferencja naukowa, współorganizowana z Polskim Towarzystwem Dendrologicznym i ZUT w Szczecinie.

Otwarcie Sezonu Ogrodów Przelewice odbędzie się 30 kwietnia, jest to pierwsza impreza w 2023 r. jaką zaproponowało Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej. Tego dnia w Ogrodzie Dendrologicznym będzie można przespacerować się alejkami i zanurzyć w błogiej ciszy natury. W czasie kwitnienia dumą Ogrodu są wyjątkowo atrakcyjne jabłonie ozdobne, wiśnie japońskie, rododendrony, magnolie i znane od tysiącleci róże.
W ogrodzie nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Będą prowadzone gry terenowe oraz wycieczki z przewodnikiem. Do dyspozycji gości na terenie Ogrodów Przelewice jest bezpłatny parking, teren piknikowy z miejscem na ognisko i nowo powstała kawiarnia „Lawenda” – otwarta przez cały sezon. W kawiarni będą serwowane ciepłe posiłki, lody, napoje, świeżo wyciskane soki i aromatyczna kawa.

Na zakończenie majówki (3 maja, środa) zaplanowano jeden z dwóch Festynów Rodzinnych, które odbędą się w ramach promocji projektu pn. „Ogrody Przelewice bez barier”. Celem projektu jest wprowadzenie ułatwień w zwiedzaniu Ogrodu, szczególnie dla osób ze specjalnymi potrzebami w zakresie poruszania się poprzez zakup ekologicznego pojazdu do przewozu turystów. Podczas festynu zaplanowano gry i zabawy, dmuchańce, przedstawienie teatralne dla dzieci oraz ognisko z kiełbaskami i koncert dla całych rodzin.

Festiwal Tradycji Pomorza Zachodniego (20-21.05.) to impreza, której celem jest prezentacja bogactwa kulturowego, kulinarnego oraz rękodzieła, rzemiosła i różnych aktywności mieszkańców regionu. Podczas imprezy odwiedzający mają okazję przespacerować się ,,Aleją Zachodniopomorskie Smaki” i skosztować regionalnych, produktów, wziąć udział w konkursach oraz innych ciekawych atrakcjach, a także przeżyć emocje związane z rozstrzygnięciem konkursów takich jak: ,,Sołtys Roku” czy Konkurs Tradycji Kulinarnych Pomorza Zachodniego dla KGW. W trakcie festiwalu odbywają się pokazy kulinarne i warsztaty. Wieczorem można posłuchać gwiazd muzyki rozrywkowej. W drugim dniu festiwalu odbędzie się Przegląd Zespołów i Kapel Ludowych z udziałem Zespołu PoPierunie. W tych dniach wejście do Ogrodu Dendrologicznego jest bezpłatne.

W maju na terenie Ogrodów Przelewice odbędą się biegi sportowe pod nazwą Botaniczna Piątka (21.05.). W zawodach mogą wziąć udział wszyscy chętni, niezależnie od wieku, zapisy już trwają (botaniczna5.pl). Impreza Botaniczna 5 została objęta Patronatem Honorowym Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Kustosza. Poza medalami dla zwycięzców przygotowane będą atrakcyjne nagrody rzeczowe. Maj to miesiąc pełnego rozkwitu roślin, w tym czasie w ogrodzie kwitną rododendrony, azalie, złotliny, tamaryszki, lilaki, tawułki, jaśminowce, tulipany i barwinki.

W pierwszą niedzielę czerwca Ogrody zapraszają na Festiwal Taneczny ,,W tańcu”, którego uczestnikami są dzieci i młodzież z województwa zachodniopomorskiego. Celem festiwalu jest popularyzacja amatorskich zespołów tanecznych, wymiana doświadczeń i promowanie tańca jako formy spędzania wolnego czasu. W tym samym dniu odbędzie się drugi z zaplanowanych Festynów Rodzinnych, promujących projekt „Ogrody Przelewice bez barier”. Podobnie jak za pierwszym razem, w planie dmuchańce, gry i zabawy, przedstawienie teatralne dla dzieci oraz ognisko z kiełbaskami i koncert dla całych rodzin.

W czerwcu Ogrody Przelewice szykują NOCE BAJEK! To będzie już szósta edycja, 17 czerwca po raz kolejny odwiedzający będą mieli okazje zanurzyć się w świecie wyobraźni, pełnym magii
i świetlnych atrakcji.

Wrzesień to czas podsumowania sezonu pszczelarskiego. Wojewódzkie Dni Pszczelarza odbędą się 10 września w Ogrodach Przelewice. W trakcie imprezy można uczestniczyć w otwartych szkoleniach i wykładach o tematyce pszczelarskiej. Jest to także czas wręczania odznaczeń
i podziękowań za pracę na rzecz pszczelarstwa. Prezentowane są produkty pszczele z trenów całego Pomorza Zachodniego. Wydarzenie ubarwiają koncerty, można także skosztować lokalnych produktów i nabyć niepowtarzalne wyroby artystyczne.

Jak co roku, we wrześniu odbędą się także dożynki wojewódzkie. Oprócz tradycyjnego obrzędu dożynkowego rozstrzygany jest konkurs wieńców dożynkowych z całego województwa oraz konkurs ,,Piękna Zachodniopomorska Wieś”. Wydarzenie łączy tradycje wsi zachodniopomorskiej z rozrywką, rekreacją i wypoczynkiem. Prezentowane są występy lokalnych zespołów. Jarmark kusi produktami i potrawami kuchni regionalnej, rękodziełem i wyrobami artystycznymi. Lokalni wystawcy prezentują przepyszne produkty m.in. w ramach ,,Alei Zachodniopomorskie Smaki”. Lokalne Grupy Działania przedstawiają ,,Ogrody Dobrych Praktyk”. Szereg atrakcji dla rodzin w postaci konkursów i zabaw. W tym czasie Ogród Dendrologiczny jest otwarty nieodpłatnie dla wszystkich. Finał, to zawsze koncert ,,Gwiazdy wieczoru”.

Z racji tego, że terminy wydarzeń mogę ulec zmianie, Ogrody Przelewice zachęcają do obserwowania mediów społecznościowych (Ogród Dendrologiczny w Przelewicach) oraz strony www, (ogrodprzelewice.pl).

2023 rok w Ogrodach to jubileusz powstania Arboretum w Przelewicach, czas wielkich prac inwestycyjnych, ale także rok wielu ciekawych wydarzeń, na których warto być.

K. B.

Facebook
Twitter
LinkedIn