Sikora modraszka

W kwietniu kwitnie już coraz więcej roślin cebulowych. Ogród mieni się kolorami szafirków, cebulic, narcyzów oraz różnokolorowych bratków. Wśród krzewów kwitnie kolejny symbol wiosny – forsycja, która stroi się cała w masę żółtocytrynowe kwiaty.

Choć za oknem chłodno i deszczowa pogoda wcale nie zwiastuje nadejścia wiosny, to niektóre ptaki już ją u siebie mają, a inne powoli się do niej przygotowują. I to zarówno te, które spędziły u nas zimę, jak i te, które powracają  z zimowisk..

Wystarczy pójść na spacer do lasu czy parku lub własnego ogrodu, by usłyszeć pierwsze śpiewy ptaków. Przy odrobinie szczęścia możecie mieć przyjemność słyszeć najwcześniejszego śpiewaka ogrodowego – dzwońca.

Proponuję uważnie obserwować własny ogród, gdyż na wyższych drzewach swoje gniazda mogą budować sroki, a także szpaki. W drzewach i krzewach iglastych swoje gniazdo lokalizuje makolągwa. Można również zaobserwować aktywność sikorek, rudzika, czy pojawienie się kolorowo ubarwionego szczygła.

Na zdjęciu jeden z symboli wiosny oraz sikora modraszka, która pięknie współgra z kolorami wiosny. Zdjęcie wykonałem we własnym ogrodzie.

                                                        Marian Białkowski

Sikora modraszka