You are currently viewing Nowy Szałas Pasterski w Arboretum w Przelewicach

Nowy Szałas Pasterski w Arboretum w Przelewicach

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach zajmuje powierzchnię ponad 30 hektarów. Jest to bardzo urokliwe miejsce, stworzone z pasją przez Conrada von Borsiga. Rosną tu niemal wszystkie chronione w Polsce gatunki drzew. Występują też rośliny zielone zapisane w Czerwonej Księdze Roślin, opublikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). Na zlecenie Borsiga w latach 1933 – 1938 przebudowę parku wykonał architekt krajobrazu Karl Heydenreich. Ogród zyskał kolekcje roślin wrzosowatych, w tym różaneczników, karłowych roślin iglastych głównie z rodziny cyprysowatych, świerków oraz roślin zielnych.

Ze źródeł wynika, że po 1983 r. tworzono od podstaw teren nazwany potem wrzosowiskiem. Odbudowany został również szałas pasterski.

Fot. Pommern Gutspark bei Prillwitz von Borsig Heidegarten Späth-Archiv GP 652

Obszar wrzosowiska istnieje do dzisiaj. To rozległy teren, który w wyniku wcześniejszego umocnienia utworzył płytkie dolinki. Do niedawna znajdował się tam szałas pasterski, który został rozebrany. Aktualnie, w ramach trwających prac inwestycyjnych, w tym samym miejscu powstaje nowy obiekt z detalami nawiązującymi do historycznego.

Pierwsze zdjęcie wykonane zostało w 2022 r., obok aktualny stan. Wkrótce będziemy cieszyć się nowym obiektem!

Facebook
Twitter
LinkedIn