You are currently viewing Kolorowe Przemiany i Uroki Przelewickiej Natury

Kolorowe Przemiany i Uroki Przelewickiej Natury

Jesień to czas, kiedy przyroda przekształca się w magiczny krajobraz pełen ciepłych kolorów
i delikatnych szmerów opadających liści. To również ostatni miesiąc w tym roku, w którym można odwiedzić Ogród Dendrologiczny w Przelewicach.

To właśnie teraz na ścieżce alei lilaków idącej w stronę alei źródliskowej można zaobserwować dojrzewające owoce jabłoni purpurowej, zwanej również rajską jabłonią. Owoce jabłoni są malutkie, często nie nadają się do jedzenia, drzewo to z reguły jest uprawiane ze względu na walory dekoracyjne w czasie kwitnienia. W okresie jesieni, liście jabłoni purpurowej często zmieniają kolor na intensywną czerwień lub pomarańcz, co tworzy piękny efekt.

Ogrodowym hitem są Różaneczniki. Kwitnienie różaneczników jest ściśle związane z ich cyklem wzrostu i rozwoju. Jednak istnieją pewne odmiany różaneczników, które mogą kwitnąć dwa razy w roku! Te odmiany wydają pąki kwiatowe na wiosnę, jak większość różaneczników, ale potem wytwarzają także pąki i kwitną jesienią. Takie rododendrony z rodziny wrzosowatych znajdują się przy alei świerkowej, za szałasem pasterskim. Ciekawostką jest to, że liście różanecznika zawierają toksyczne związki chemiczne, co sprawia, że ​​są one niejadalne dla większości zwierząt. Ponadto, nektar różaneczników jest trujący dla pszczół i innych owadów, a więc rośliny nie stanowią źródła pożywienia dla pszczół.

W przelewickim ogrodzie Aleja kalinowa stanowi wyjątkowo atrakcyjny obszar, w szczególności jesienią. Liście kaliny hordowiny przeobrażają się w prawdziwe arcydzieła natury, prezentując szeroką paletę kolorów, w której dominują różne odcienie czerwieni, pomarańczy i fioletu.

Ogród słynie też z wielu odmian klonów palmowych jak: odmiana krwista, siedmioklapowa, strzępolistna czy wytworna. Jesienne przemiany klonów w ogrodzie to piękny widok… Klonowe liście, które w lecie były zazwyczaj zielone, w okresie jesieni rozkwitają w paletą barw, obejmującą czerwień, pomarańczę, złoto i burgund. To magiczny czas, gdy klonowe drzewa prezentują swoje najpiękniejsze oblicze, tworząc kolorowy dywan pod koronami.

Magię w Ogrodzie Japońskim tworzy Grójecznik japoński. Spacerując po krętych ścieżkach można poczuć delikatny zapach przypominający ciasteczka, czy watę cukrową. Grójecznik często nazywany jest drzewem piernikowym. Zachwyca nie tylko intensywnym aromatem w okresie jesieni, szczególnie podczas wilgotnej pogody, ale też swoim malowniczym wyglądem przez cały rok.

Przy jesiennych kolorach nie sposób ominąć Zimowita jesiennego. Kwiaty zimowita są wyjątkowo piękne – mają fioletowy kolor. Jednak ta roślina wzbudza zarówno fascynację, jak
i ostrożność. Z wyglądu urocza i niepozorna, ale ukrywa w sobie niebezpieczne właściwości trujące, które mogą zagrażać zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Warto zaznaczyć, że substancja trująca zawarta w zimowicie jesiennym nie stanowi zagrożenia dla owadów czy ptaków, dlatego roślina nie jest szkodliwa dla ekosystemu.

Ogród oferuje spokojną atmosferę, idealną do relaksu i medytacji. Jesień w Przelewickim Ogrodzie Dendrologicznym to czas magiczny i pełen inspiracji. To ostatnia szansa na odkrycie uroku ogrodu w tym sezonie. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem botaniki, fotografii, czy po prostu chcesz spędzić spokojny dzień na świeżym powietrzu, ten ogród ma wiele do zaoferowania.


K.B.

Facebook
Twitter
LinkedIn