You are currently viewing Przelewickie Arboretum –  miejsce, które tworzą ludzie

Przelewickie Arboretum – miejsce, które tworzą ludzie

Ogrody takie jak ten w Przelewicach zaczynają się od wyborów konkretnych osób i dzięki nim trwają. Ktoś wybiera drzewo, jako obiekt żywej pasji…. Ktoś jest gotów znieść niewygody, żeby zatroszczyć się o drzewa, które uznał za wyjątkowe” 1

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach to miejsce bogate w różnorodne gatunki roślinne. Ogrodnicy pracujący w tym miejscu mają niemałe wyzwania. Czują i rozumieją to miejsce, a to pozwala zaopiekować się terenem o powierzchni przekraczającej 30 ha. To nie tylko wiedza i odpowiednie umiejętności, ale przede wszystkim zamiłowanie do przyrody oraz czerpanie przyjemności z wykonywanej pracy. Dobry ogrodnik zwraca uwagę na najmniejsze szczegóły, a jego poczucie estetyki odgrywa istotną rolę.

Praca osób zajmujących się pielęgnacją terenów zielonych od początku istnienia parku w Przelewicach była bardzo ważna. Czym byłoby to miejsce, gdyby nie serce włożone w wykonywane czynności? Już August Heinrich von Borgstede był świadomy trudu, jaki należy ponieść w stworzenie odpowiednich warunków i utrzymanie pięknej zieleni. Na początku XIX w. ufundował pomnik, który powstał jako dowód wdzięczności dla architekta i ogrodników. Projekt parku (jeszcze nie Arboretum) sporządził A. W. Hildebrand, a zrealizował go właśnie ogrodnik C. T. Fűrstenau wraz z pomocnikiem C. Schraderem. Współpracowali z nimi J. F. Jentsch i C. L. Weiss.

Pomnik w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach

Aktualnie w ogrodzie dendrologicznym zatrudnionych jest dwunastu wykwalifikowanych ogrodników.

Większość osób to mieszkańcy Przelewic i okolic. Są związani z ogrodem, znają i rozumieją historię tego miejsca. Potrafią w ciekawy sposób opowiadać o roślinach, mają wiedzę na temat ich właściwości i doskonale odnajdują się w tym magicznym miejscu.

,,Wiosną wszystko pięknie pachnie, nawet ziemia wydaje cudowny zapach. Jest to czas nawożenia m.in. zimozielonych roślin, nowych nasadzeń i prac porządkowych, których efekty możemy podziwiać spacerując po ogrodzie” – tak opowiada o swojej pracy pierwszego dnia wiosny zawsze uśmiechnięta pani Małgosia, która z ogrodem związana jest już prawie 30 lat.

Pani Krystyna została pracownikiem ogrodu w 2000 roku, zaś pani Józefa rozpoczęła swoją przygodę w ogrodzie dendrologicznym sześć lat później. Obie panie z przyjemnością opowiadają o swojej pracy, bardzo ją lubią i mocno utożsamiają się z ogrodem.

Ogrodniczki Ogrodu – pani Józefa, Krystyna i Małgorzata

Praca w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach

Rozwój i modernizacja Ogrodów Przelewice przyczyniają się do wprowadzenia kilku innowacji. Nie tylko w zakresie technologii, odnawialnych źródeł energii czy odpowiedniego zagospodarowania odpadami, ale także do ulepszenia organizacji pracy pracowników administracji i ogrodu. Już w zeszłym roku, każdemu ogrodnikowi została przydzielona pod opiekę konkretna część ogrodu. Zasada ta mocno ułatwia pracę oraz wzmacnia poczucie odpowiedzialności za przekazany teren. Takie rozwiązanie w żaden sposób nie wyklucza współpracy. Ogrodnicy chętnie pomagają sobie wzajemnie.

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach jest jednym z najcenniejszych obiektów przyrodniczych
w Polsce. Odwiedzając to miejsce należy szanować przyrodę, pracę ludzi i pamiętać, że utrzymanie ogrodu to dzieło wielu pokoleń.

Ogrody Przelewice zapraszają do korzystania z dobrodziejstw natury ogrodu Ddendrologicznego już od 30 kwietnia!

1 Ogród Dendrologiczny w Przelewicach, pani Katarzyna Misiak „ Arboretum Przelewickie narzędziem edukacji i ochrony przyrody 80 lat historii” Przelewice 2013

Facebook
Twitter
LinkedIn