You are currently viewing Co oznacza „szeroka formuła” PiS na wyborczych listach?

Co oznacza „szeroka formuła” PiS na wyborczych listach?

Już 7 kwietnia 2024 zagłosujemy i wybierzemy radnych pyrzyckich gmin, powiatu, wójtów i burmistrzów na kolejną 5 letnią kadencję. Do 12 lutego 2024 zainteresowani udziałem w wyborach samorządowych mieli obowiązek zawiadomienia komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego.

W powiecie pyrzyckim, zarejestrowało się 20 Komitetów Wyborczych Wyborców, do tej liczby należy doliczyć działające partie polityczne, które także mogą wystawiać swoich kandydatów w samorządowych wyborach.

Czy PiS „rozcieńczy” swoich ludzi na listach wyborczych?

Podczas spotkania członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości z marszałek Elżbietą Witek, które odbyło się w Pyrzycach, były wojewoda Zbigniew Bogucki powiedział, że Justyna Łyjak będzie ubiegać się o stanowisko burmistrza Pyrzyc i „STARTUJE W SZERSZEJ FORMULE”.

W Polsce „SZEROKA FORMUŁA PiS”, jest już dziś interpretowana jako pomysł na ukrycie w ramach tej „FORMUŁY”, tam gdzie się da kandydatów (sympatyków, członków PiS) w innych tworzonych w tym celu komitetach wyborczych lub zaprzyjaźnionych komitetach wyborczych. Jest to dość sprytny pomysł by nie budzić nawet skojarzeń z partią PiS, ośmioletnimi rządami i porażką partii Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych. „SZEROKA FORMUŁA” może oznaczać „rozcieńczenie” kandydatów z pisowskiej krwi i kości, między kandydatami o umiarkowanych poglądach politycznych, lokalnych społecznikach, którym rząd premiera Morawieckiego coś kiedyś przyznał. U wyborców taka taktyka może spowodować wrażenie, że kandydat wywodzący, który przez ostatnie 8 lat związany był mocno z PiS, to już nie PIS.

O tym, czy postawiona powyżej hipoteza wyborcza jest prawdziwa dowiemy się już 4 marca kiedy to mija termin składania list kandydatów na radnych do gmin, powiatu. A 14 marca kiedy mija ostatni dzień zgłaszania kandydatów na wójtów i burmistrzów dowiemy się gdzie PiS schował swoich kandydatów na te stanowiska.

Kandydaci na wójtów i burmistrzów gmin powiatu pyrzyckiego już „ujawnieni”:

Gmina Pyrzyce

Marzena Podzińska – Komitet Wyborczy Wyborców Marzeny Podzińskiej w ramach którego będzie tworzona lista kandydatów do rady miejskiej w Pyrzycach, a także listy kandydatów do rady powiatu pyrzyckiego.

Agnieszka Odachowska Piosik – KWW Trzecia Droga – PSL

Justyna Łyjak – wskazana przez marszałek Elżbietę Witek i posła Zbigniewa Boguckiego będzie ubiegać się o stanowisko burmistrz Pyrzyc w imieniu partii PiS – (do czasu publikacji nie odpowiedziała na postawione pytanie z jakiego komitetu wystartuje)

Gmina Bielice

Iwona Kochel – podobnie jak Justyna Łyjak wskazana przez PiS, jako kandydatka na fotel wójta gminy Bielice podczas spotkania z marszałek Elżbietę Witek – nie założyła własnego komitetu (do czasu publikacji nie odpowiedziała na postawione pytanie z jakiego komitetu wystartuje)

Jan Adamski – Komitet Wyborczy Wyborców Jana Adamskiego

Gmina Lipiany

Bartłomiej Królikowski – KWW Nowe Lipiany 2024

Artur Cybruch – „Rozmawiam z kilkoma komitetami, nie zawiązywałem własnego” – czytamy w przesłanej nam informacji

Gmina Kozielice

Piotr Rybkowski– Komitetu Wyborczego Wyborców Piotra Rybkowskiego

Monika Domagała Janowska – Komitet Wyborczy Wyborców Moniki Domagały – Janowskiej

Gmina Przelewice

Mieczysław Mularczyk – Komitet Wyborczy Wyborców Mieczysława Mularczyka

Ewa Kraśniańska – Komitet Wyborczy Wyborców Razem Dla Gminy Przelewice

Gmina Warnice

Alina Werstak – Komitet Wyborczy Wyborców Aliny Werstak

Grzegorz Nizio – Komitet Wyborczy Wyborców Grzegorza Nizio

To są kandydaci, o których wiemy, że będą ubiegać się o fotel wójta lub burmistrza swoje gminy, ale może w najbliższym czasie pojawią się kolejni kandydaci, mogą reprezentować komitety wyborcze wyborców lub partie polityczne. Czas na ich oficjalne zgłoszenie mija 14 marca 2024.

RT

Facebook
Twitter
LinkedIn