You are currently viewing Nowe ścieżki w Ogrodach Przelewice!

Nowe ścieżki w Ogrodach Przelewice!

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach jest ogrodem zabytkowym o powierzchni 30 hektarów. Twórcą arboretum był Conrad von Borsig – członek Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego, który w 1933 r. zlecił firmie Späth wykonanie nowego projektu parku, ta z kolei skierowała Karla Heydenreicha do wykonania tego zadania. Współpraca dyplomowanego inspektora ogrodnictwa z Borsigiem okazała się na tyle dobra, że pracowali razem przez około 5 lat tworząc w tym czasie arboretum i systematycznie powiększając roślinną kolekcje ogrodu. Conrad von Borsig był miłośnikiem drzew i krzewów. Wierzył, że ludzie są na Ziemi po to, żeby kierować przyrodą i nadawać sens jej istnieniu. Ostatni przedwojenny właściciel majątku przelewickiego poświęcił się całkowicie ogrodowi. Miał szerokie zainteresowania botaniczne i przywoził rzadkie gatunki roślin. Ze wspomnień odwiedzającej ogród w 1941 r. Christy Billawala wynika, że Borsig uwielbiał róże, widywała go często samotnego z sekatorem w rękach. Można by rzec, że Arboretum było jego przyrodniczą oazą w okrutnych, wojennych czasach. Zginął w 1945 r. zastrzelony przez żołnierzy radzieckich. O jego wielkich dokonaniach nie można zapomnieć. Przy zagospodarowywaniu ogrodu dobierał gatunki według preferowanych siedlisk. Ogród wiecznie zielony gromadził 2000 różaneczników i azalii oraz liczne hortensje, kaliny, bukszpany, ogniki i rośliny iglaste.

Dzięki realizacji zadania pn. ,,Modernizacja kolekcji Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach” udało się ukończyć dwa odcinki kamiennych ścieżek wytyczonych według map z 1960 r. sporządzonej przez geodetę Ministerstwa Rolnictwa inż. Władysława Kluzę. W ogrodzie wiecznie zielonym, który zaczyna się przy XIX w. pałacu, oprócz tego, że powstały tam ścieżki, to uzupełniona została też kolekcja hortensji. W ogrodzie posadzono również kalmie szerokolistne (Kalmia latifolia), które są zimozielonym uzupełnieniem dla różaneczników i azalii.

Fot. Kalmia latifolia w Ogrodzie Borsiga

Na fotografiach przedstawiono ogród wiecznie zielony przed rozpoczęciem modernizacji ścieżek (zdjęcie poniżej), oraz po zakończeniu prac (zdjęcie tytułowe).

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn