You are currently viewing „Ciężko nam żyć” – dorastanie i nauka w czasach pandemii

„Ciężko nam żyć” – dorastanie i nauka w czasach pandemii

W czasie pandemii drastycznie wzrosła liczba uczniów potrzebujących wsparcia pedagogów i psychologów. Dlatego Samorząd Województwa, przy wsparciu Unii Europejskiej, uruchomił specjalną pomoc dla młodzieży. Na co mogą liczyć? Jak wykryć trudną sytuację u dziecka? O tym rozmawiały ekspertki na kanale Pomorze Zachodnie News!

Rosnący stres, trudności z nauką na odległość, brak dostępu do pedagogów, psychologów i terapeutów. Pandemia przyspieszyła wzrost problemów obserwowanych od kilku lat.

Od około 4 lat coraz więcej dzieci zgłasza się do nas z powodu zaburzeń depresyjnych. – wyjaśnia psychiatra Małgorzata Wyrębska-Rozpara, która na co dzień pracuje w Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Szczecin-Zdroje. – Po okresie pandemii i nauczaniu zdalnym tych dzieci jest coraz więcej. Na początku września cieszyły się powrotem do szkoły, jednak od pewnego czasu jest coraz trudniej. Czasem mówią nam, że im po prostu ciężko żyć

Problemy widoczne są zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach.

Mamy 104 dzieci objęte pomocą psychologiczną. – opisuje sytuację Joanna Markiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Drawnie. – To są dzieci z różnego rodzaju opiniami i orzeczeniami. To jest bardzo duża grupa jak na szkołę, która liczy 282 uczniów. Mała szkoła można powiedzieć, a problemów mnóstwo.

W ocenie specjalistów dzieci nie zawsze potrafią, a czasami wręcz nie mogą podzielić się swoimi emocjami z rodzicami, dlatego kluczowe jest zagwarantowanie pomocy w szkole. Szczególnie że dostęp do terapeutów jest bardzo ograniczony. Właśnie dlatego Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego przeznaczył 16 mln zł ze środków Unii Europejskiej na wsparcie psychologiczno–pedagogiczne. W pierwszej turze środki unijne trafią do 15 samorządów z regionu i obejmą pomocą 5 tys. uczennic i uczniów.

Uruchomimy konsultacje indywidualne z psychologiem, pedagogiem. Planujemy zajęcia w małych grupach. Wprowadzimy zajęcia rozwijające uzdolnienia, bo nawet dzieci, które sobie radzą, potrzebują móc zająć myśli i wyrazić swoje pasje. Cieszymy się, że będzie to możliwe i że będzie to wyglądało inaczej niż lekcje, że będą to mogły być zajęcia w plenerze czy wyjazdy w ciekawe miejsca – przybliżyła plany Joanna Markiewicz.

Podczas rozmowy w programie Pomorze Zachodnie News, specjaliści apelowali do rodziców, by zwracali uwagę na zmiany zachowania u dzieci, nagłe pogorszenie wyników, problemy z koncentracją, ograniczenie kontaktów z rówieśnikami czy zamykanie się w pokoju.

Czasami dziecko potrzebuje rozmowy, wsparcia, wysłuchania jego problemów, porozmawiania z rodzicami i okazuje się, że problem jest do rozwiązania. Jeśli dziecko o problemie nie powie, schowa to w sobie, to niestety urasta to coraz dalej i kończy się myślami samobójczymi, próbą samobójczą i wtedy potrzebny jest lekarz – mówiła psychiatra Małgorzata Wyrębska-Rozpara.

Częstym problemem jest, że rodzice koncentrują się na stopniach, ale już nie na stanie i nastroju dziecka. Warto kontaktować się z wychowawcą lub pedagogiem szkolnym. Wspólna rozmowa i pogłębiony wywiad może wskazać przyczyny trudności i zapobiec pogłębianiu problemów.

Cała rozmowa dostępna jest na kanale Youtube: Pomorze Zachodnie News! https://www.youtube.com/watch?v=UzMrZqDPY18

Projekt „Pomorze Zachodnie – wsparcie psychologiczno-pedagogiczne” jest realizowany dzięki wsparciu środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. To kolejne wsparcie dla samorządów prowadzących placówki oświatowe. W ubiegłym roku blisko 25 mln zł z Funduszy Europejskich samorząd regionu przeznaczył na zakup środków ochrony osobistej.

Facebook
Twitter
LinkedIn