You are currently viewing Inwestycja za 70 milionów – rozmowa z Zygmuntem Siarkiewiczem

Inwestycja za 70 milionów – rozmowa z Zygmuntem Siarkiewiczem

W 2021 roku Województwo Zachodniopomorskie przejęło od Gminy Przelewice Ogród Dendrologiczny i nieruchomości wchodzące w jego skład wraz z zabytkowym Folwarkiem. Na bazie majątku utworzona została samorządowa instytucja kultury Ogrody Przelewice – Zachodniopomorskie Centrum Kultury i Obszarów Wiejskich. Od końca 2022 roku trwają prace modernizacyjne Ogrodu, Oranżerii, Pałacu, Dworu, Spichlerza, Rozlewni wraz z zagospodarowaniem terenu wokół obiektów. Od momentu utworzenia nowej, zachodniopomorskiej instytucji kultury jej dyrektorem jest samorządowiec, były burmistrz Barlinka Zygmunt Siarkiewicz, którego zaprosiłem do rozmowy.

Ryszard Tański – Obecnie w Ogrodzie trwa inwestycja warta około 70 milionów, proszę w kilku punktach wymienić te najważniejsze place budowy na terenie Ogrodu ?

Zygmunt Siarkiewicz – Kontrakt budowlany obejmuje m.in. kompleksową modernizację Pałacu. Pałac otrzyma też nowe otoczenie z kasą biletową, sklepem z pamiątkami i atrakcyjną zielenią. Powstanie woliera dla pawi. W ogrodzie oprócz przepięknych placów zabaw, miejsc rekreacji, zagospodarowujemy wyspę, wprowadzamy oświetlenie…no i Ogród Japoński kompletnie restaurujemy, jak też ,,szałas pasterski. Spichlerz po modernizacji będzie siedzibą Lidera Pojezierza skupiającego ponad dwadzieścia samorządów. W rozlewni powstanie inkubator kuchenny. Inwestycja obejmuje też Dwór i Oranżerię, która oprócz nowej zieleni i motyli otrzyma część do prowadzenia edukacji ekologicznej oraz nowość – pracownię ceramiczno-plastyczną. Wykonaliśmy już też 10 km odwiertów pod zasilanie obiektów pompami cieplnymi.

Ryszard Tański – Jakie funkcje będzie pełnił po remoncie pałac i dworek ?

Zygmunt Siarkiewicz – W Pałacu powstaną w wysokim standardzie pokoje gościnne, Na parterze wszystkie sale dostosowane będą do celów konferencyjnych i możliwości organizowania różnego rodzaju przyjęć. W piwnicy poszerzona zostanie restauracja. Pałac otrzyma nowe otoczenie z kasą biletową, sklepem z pamiątkami i atrakcyjną zielenią. Dwór będzie pełnił funkcje biurowe, centrum informacji turystycznej, centrum doradcze dla samorządów i przedsiębiorców.

Ryszard Tański – Obecna inwestycja obejmuje część obiektów Ogrodu, Folwarku. Jaki jest plan, co do pozostałych obiektów ?

Zygmunt Siarkiewicz – Oczywiście w planach chcemy odrestaurować i zmodernizować wszystkie obiekty. Na modernizacje niektórych już złożyliśmy wnioski do KPO. Staramy się o środki też z INTERREG i szykujemy się do unijnych środków regionalnych. Myślimy tu o dawnej oborze, mleczarni, stajni, stodole, placu folwarcznym, gorzelni, mauzoleum. Mamy już opracowaną koncepcję rozbudowy ogrodu dendrologicznego i zagospodarowania wody na terenie ogrodu. Opracowaliśmy też koncepcję zagospodarowania Obory na cele m.in. muzealne. Sugeruję aby temu punktowi poświęcić osobny artykuł. Mamy bardzo dużo sprecyzowanych planów.

Ryszard Tański – Przejęcie ogrodu przez marszałka, potężny remont, jaki jest cel, który chce osiągnąć właściciel, czym ma być w niedalekiej przyszłości Ogród, jaką pełnić rolę ?

Zygmunt Siarkiewicz Chcemy, aby cały zespół folwarczno-pałacowy wraz z ogrodem był miejscem wypoczynku i rekreacji na skalę międzynarodową. Był centrum kulturalnym zachodniopomorskiej wsi i centrum edukacji ekologicznej. Miejsce jest wyjątkowe. Plan jest taki, aby przyjeżdżając tu można było pobyć kilka dni. Pan marszałek postawił przed nami wysokie wymagania. Sądzę, że zespół, jaki udało mi się stworzyć w Przelewicach, podoła im.

Ryszard Tański – W swojej karierze zawodowej był Pan czterokrotnie burmistrzem Barlinka, czy doświadczenie samorządowca pomaga Panu realizować tak duże inwestycje w Ogrodzie?

Zygmunt Siarkiewicz – Na pewno tak. Ale o wiele cenniejsza jest kreatywność, pracowitość i otwartość na innych ludzi. Ja po prostu lubię tworzyć konkretne rzeczy, które winny służyć innym. W Barlinku pracy samorządowej poświęciłem 20 lat. Powstał silny przemysł, ale też silna branża turystyczna. Praktycznie od zera. Też nordic walking. Nie trzeba się bać dużych wyzwań. Przelewice to też projekt na skalę ogólnokrajową i europejską. To szansa na rozwój gmin nie tylko południa naszego województwa.

Ryszard Tański – Jak już wspomniałem, jest Pan doświadczonym samorządowcem, a z tego, co już dziś wiemy, będzie Pan kandydatem KO w tegorocznych wyborach do sejmu?

Zygmunt Siarkiewicz Całe moje życie to wysoka moja aktywność zawodowa i społeczna. Zawsze starałem się szukać tego, co łączy a nie dzieli. Jakość otoczenia, w którym żyjemy, jakość przyrody, były celem mojego działania. To wpływa na nas, na nasze zdrowie i samopoczucie.

Dzisiaj ciągle próbuje się zatruwać i nasze otoczenie i wzajemne stosunki. Chcę to zmieniać. Wiem, że potrafię. Powiaty południa naszego województwa (myśliborski, pyrzycki, gryfiński) sądzę, że potrzebują takiego przedstawiciela.

Ryszard Tański – Mimo potężnego remontu na terenie ogrodu, folwarku odbywają się imprezy, na jaką dziś zaprosiłby Pan naszych czytelników ?

Zygmunt Siarkiewicz – Ogród dendrologiczny w Przelewicach w tym roku obchodzi jubileusz swojego powstania. To już 90 lat jego funkcjonowania. 8 września chcemy sympozjum naukowym podsumować ten okres. A 9 września zapraszamy na ,,Urodzinową Noc Bajek. Tydzień później (16 – 17 września) zapraszamy na dożynki wojewódzkie i szereg wydarzeń towarzyszących. Zapraszamy oczywiście i na inne wydarzenia. Zachęcamy do zaglądania na nasze strony internetowe.

Dziękuję za rozmowę

Ryszard Tański

Facebook
Twitter
LinkedIn