Żurawie

            Żurawie, dobierają się w pary na całe życie – są symbolem miłości, wierności i oddania. Obserwując je, można wiele nauczyć. Jeszcze kilka lat temu żurawie pojawiały się na lęgowisku w marcu. W tym roku para, którą obserwuję od kilku sezonów przybyła na początku lutego. W dniu 14 marca br. widziałem ponownie, jak żerowała w rejonie swojego lęgowiska. Zrobiłem im po jednym zdjęciu dla udokumentowania tego faktu.
Żurawie są skryte, płochliwe, trudne do obserwowania z powodu niesamowitej ostrożności i spostrzegawczości. Do pewnej granicy bezpieczeństwa toleruje ludzi, a nawet sąsiedztwo ruchliwych dróg. Myślę, że w ten sposób testują, czy z naszej strony nic im nie grozi. Dlatego nie narzucajmy się im i ich nie płoszmy. Bo przecież żurawi nie da się nie lubić – są takie cudowne i majestatyczne, dumne, tajemnicze.
          Po przylocie z zimowisk żerują gromadnie, a zwłaszcza w dużych stadach nocują. Zdjęcie w miejscu noclegu żurawi zrobiłem na granicy gminy Lipiany i Barlinka. Warunki atmosferyczne były fatalne, padał deszcz i wiał silny wiatr, ale to pozwoliło mi zbliżyć się na odpowiednią do nich odległość i zrobić zdjęcie. Fotografowanie tak licznego stada tych ptaków robi niezapomniane wrażenie.

Żurawie
Żurawie
Żurawie