You are currently viewing Zachodniopomorskie domy podcieniowe – Ryszewo.

Zachodniopomorskie domy podcieniowe – Ryszewo.

Budownictwo mieszkalne Pomorza Zachodniego w ostatniej dekadzie XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku, należy, wbrew pozorom, do jednego z ciekawszych. Spotykamy tu zarówno budowle ryglowo-szachulcowe, mur pruski, czy po prostu domy murowane. Nie jest to jednak zamknięty zbiór obiektów spotykanych w miejscowym ludowym budownictwie. W południowej części prowincji Pommern, tj. w powiatach: gryfińskim, pyrzyckim, chojeńskim, myśliborskim i choszczeńskim napotkać można również domy wąskofrontowe (przeważnie o konstrukcji ryglowej).

Dom podcieniowy (niem. Vorlaubenhaus) – to chyba najbardziej reprezentacyjny typ budynków wiejskich, występował przede wszystkim na Żuławach, ale kilka takich obiektów można było odnaleźć na Pomorzu Zachodnim m.in. w okolicach Pyrzyc, np. w Ryszewie. Były to budynki mieszkalne, w których do szczytu lub ściany bocznej przylega wsparta na słupach zamknięta sporych rozmiarów wystawka. Wspomniane „podcienie” przez większość swojej historii pełniły głównie funkcję reprezentacyjną, w praktyce wykorzystywane były jako pokoje letnie, miejsca spotkań modlitewnych lub podręczny magazyn, czy warsztat. Często też podcień dostawiano wtórnie aby podkreślić status społeczny właściciela.

Prezentowana widokówka przedstawia zabudowania miejscowości Ryszewo (kiedyś Groß Rischow), powiat pyrzycki. W górnej części karty pocztowej uwidoczniono właśnie dom w zabudowie podcieniowej pochodzący aż 1790 roku!

Omawiana widokówka została nadana na poczcie w Brzeźnie (Briesen) w 30.06.1930 roku i przedstawia obok widoku domu podcieniowego, również widok na miejscową świątynię (dziś w ruinie), a także ujęcie sklepu kolonialnego: Kolonialwaren u. Bierausschank v. E. Leetz (czyli inaczej piwo z kranu).

Wydawca kartki nie jest znany, a jej sama korespondencja została przekazana do odbiorcy w Szczecinie (kiedyś Stettin).

Dr Wojciech Kuźmiński

Facebook
Twitter
LinkedIn