You are currently viewing Ta nieszczęsna niedziela: 26 – tego listopada 1911 roku – w obiektywie lipiańskiego fotografa

Ta nieszczęsna niedziela: 26 – tego listopada 1911 roku – w obiektywie lipiańskiego fotografa

         Dzień święty święcić nie zdążyło w niedzielę 26 listopada 1911 roku zapewne wielu mieszkańców Lipian (kiedyś Lippehne kreis Soldin). W tym dniu wybuchł bowiem tragiczny w skutkach pożar, który niemal doszczętnie zniszczył miejscową świątynię. Na zamieszczonej obok widokówce widać bowiem ubranych w odświętne stroje mieszkańców miasta, a tuż obok na następnym ujęciu, całkowicie już wypalone wnętrza kościoła. Koszmarny dzień! Zawaleniu uległo zadaszenie świątyni, doszczętnie zniszczone zostało wnętrze świątyni.
Nie pierwszy taki pożar!
      Kościół, na skutek pożarów, był już wielokrotnie przebudowywany. Zachowane do dziś formy neogotyckie salowej świątyni z prezbiterium, transeptem i wysoką wieżą pochodzącą z okresów przebudowy w latach 1861 i 1911 (czyli z okresu opisywanego pożaru).
Pierwszy większy pożar nawiedził miasto już w XVII wieku, Lipiany spustoszyły wówczas nie tylko pożary i wojny ale dodatkowo panujące w tamtym okresie zarazy. W latach 1689-91 odbudowano zniszczony kościół, by w latach 1746-51 jeszcze raz go rozbudować.
        W roku 1797 uderzenie pioruna spowodowało kolejny pożar kościoła. W latach 1861-62 przeprowadzono odbudowę i wtórną jego przebudowę. W roku 1911 miał miejsce pożar świątyni, który został udokumentowany na prezentowanej widokówce.
Zamieszczona obok widokówka była przedmiotem obrotu pocztowego. Nadana została na poczcie w Lipianach – 28.7.1913 r. do odbiorcy w Hamburgu.
Wydawcą (producentem) był miejscowy rzemieślnik W.Schwarzenberg z Lippehne (Lipiany).
                                                                                                                                                                dr Wojciech Kuźmiński