You are currently viewing Pyrzyczanie na olimpiadzie

Pyrzyczanie na olimpiadzie

W Paryżu zakończyły się  Letnie Igrzyska Olimpijskie 33. Olimpiady. Mija w tym roku 100 lat uczestnictwa Polski w Igrzyskach. Wśród ponad 2700 osób, które w nich uczestniczyły, są też sportowcy wywodzący się z powiatu pyrzyckiego. Przypomnijmy ich sylwetki.

OLIMPIJCZYCY ZIEMI PYRZYCKIEJ

Pierwszym z nich jest kolarz Wojciech Matusiak. Urodził się w Sierakowie w powiecie gostynińskim, na południowych krańcach Mazowsza, lecz dzieciństwo i młodość spędził w Lucinie (gmina Przelewice), gdzie osiedlili się jego rodzice po II Wojnie Światowej w ramach tzw. „zaciągu gostynińskiego”, przejmując po Niemcach gospodarstwo rolne.

Swoją przygodę ze sportem rozpoczął od udziału w Wyścigu Kolarskim Głosu Szczecińskiego, który miał na celu wyszukiwanie młodych talentów. Do reprezentacji LZS powiatu pyrzyckiego w tym Wyścigu namówili go Józef Nowak i Marian Krawczyk, jego pierwsi sportowi opiekunowie. Było to w roku 1963. Jego talent dostrzegli szczecińscy działacze kolarscy, został więc zawodnikiem WLKS Gryf Szczecin. Trenując na torze kolarskim szybko awansował do krajowej czołówki. W roku 1967 został po raz pierwszy mistrzem Polski w wyścigu drużynowym na 4000 metrów, a rok później reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku. Nasza drużyna jadąca w składzie: Wojciech Matusiak, Janusz Kierzkowski, Wacław Latocha i Rajmund Zieliński zajęła 5. miejsce.

Startował także w wyścigach szosowych. W roku 1969 wygrał Tour de Pologne

i przez kolejnych 7 lat należał do najlepszych amatorskich kolarzy świata. Kilkakrotnie reprezentował Polskę w najsłynniejszym wtedy Wyścigu Pokoju. W roku 1976 ponownie znalazł się w reprezentacji Polski na Igrzyska Olimpijskie w Montrealu. Po zakończeniu kariery sportowej ukończył studia w szczecińskiej WSP (dziś Uniwersytet Szczeciński), jest magistrem wf. Przez kilka lat był asystentem trenera kolarskiej kadry narodowej. Jest aktywnym uczestnikiem ruchu olimpijskiego, często jest honorowym gościem wielu sportowych imprez.

Jego imię nosi kompleks obiektów sportowych w Przelewicach.

Pyrzycki akcent ma w swojej biografii klubowy kolega Wojciecha Matusiaka z WLKS Gryf i z olimpijskiej drużyny w Meksyku, Rajmund Zieliński.

O 5 lat starszy od Wojtka, już w roku 1964 reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Po zakończeniu sportowej kariery uzupełniał swoje wykształcenie w trybie zaocznym w Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Pyrzycach. Ukończył je w roku 1974. Jako jego absolwent przez blisko 50 lat utrzymywał bliskie kontakty ze szkołą i pyrzyckim środowiskiem sportowym.

Po ukończeniu studiów w AWF Warszawa został trenerem Gryfa Szczeci i Nasiennika Gryfice. Zmarł w roku 2022.

Kolejna dwójka naszych olimpijczyków to lekkoatleci LKS Spartakus Pyrzyce, absolwenci Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Oboje pochodzą z gminy Przelewice.

Danuta Piotrowska (Bartoszek) swoje pierwsze sportowe kontakty miała na boisku LZS Wicher w rodzinnym Kłodzinie, gdzie z rówieśnikami grała w piłkę nożną. Jej wytrzymałościowe predyspozycje zauważył nauczyciel wf Jan Maniewicz. Namówił ją do uprawiania biegów i przekazał mi j pod opiekę. Trenując ze mną szybko awansowała do krajowej czołówki juniorek. W roku 1984 została mistrzynią Polski na 1500 metrów, pokonując utytułowane konkurentki, Wandę Panfil i Annę Bukis.

Jako studentka Instytutu Kultury Fizycznej na szczecińskiej WSP była podopieczną trenera Jerzego Cieśli i zawodniczką LKS Pomorze Stargard. Po ukończeniu studiów wyszła za mąż za szkolnego i klubowego kolegę, Ryszarda Bartoszka. Oboje wyemigrowali do Kanady. Kontynuowała tam karierę sportową, specjalizując się w maratonie. Trzykrotnie reprezentowała Kanadę na mistrzostwach świata oraz na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku.

Mieszka w Mississauga w prowincji Ontario, prowadzi na wysokim poziomie ośrodek bankietowy Royal Banquet. Jest też współwłaścicielką Centrum Konferencyjno- Bankietowego „Bursztynowa” w Pełczycach.

Paweł Januszewski jest synem nauczycielki i dyrektora nieistniejącej już szkoły podstawowej w Lubiatowie (gmina Przelewice). Jego sportowy talent odkrył nauczyciel wf w tej szkole, Krzysztof Kędziora, wcześniej uczeń Technikum Mechanizacji Rolnictwa i lekkoatleta LKS Spartakus. Paweł też został uczniem TMR i pod opieką Izabeli Goclik robił szybkie postępy w biegu na 400 metrów.

Trzykrotnie był mistrzem Polski juniorów, w 1991 został wicemistrzem Europy juniorów w sztafecie 4×400 m. Jako junior reprezentował barwy LKS Spartakus i LKS Pomorze Stargard. Po maturze został zawodnikiem Skry Warszawa. Pod okiem trenerów J. Skuchy i J. Iskry specjalizował się w biegu na 400 m przez płotki. Był 10 razy mistrzem Polski i 3 razy rekordzistą kraju. W roku 1998 został mistrzem Europy. Przez wiele lat startując w mitingach Złotej Ligi należał do najlepszych płotkarzy świata. Reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie ( 1996) i w Sydney ( 2000).

Był studentem IKF Uniwersytetu Szczecińskiego, pracę magisterską obronił na Politechnice Opolskiej. Mieszka w Warszawie, jest współpracownikiem redakcji Polsat Sport i radiowej Trójki. Promuje aktywny tryb życia poprzez udział w masowych imprezach biegowych i triatlonie. Aktualnie jest również wicedyrektorem Instytutu Sportu.

Sofia Ennaoui jest jedną z najbardziej utalentowanych biegaczek na średnich dystansach w historii polskiej lekkoatletyki. Córka Polki Marzeny Bińkowskiej, nauczycielki Zespołu Szkół w Lipianach i Marokańczyka, urodziła się 30 sierpnia 1995 roku w Ibn Dżarir niedaleko Marakeszu. Po rozwodzie rodziców zamieszkała wraz mamą i starszym bratem Rafikiem w Lipianach. Jej sportowa przygoda rozpoczęła się na powiatowych szkolnych zawodach, na których wygrywała biegi sprinterskie i przełajowe. Systematyczne treningi rozpoczęła w Barlinku w tamtejszej filii LKS Lubusz Słubice z trenerem Wojciechem Szymaniakiem. Bardzo szybko zaczęła uzyskiwać najlepsze wyniki w kraju w swoich kategoriach wiekowych i reprezentować Polskę na imprezach międzynarodowych. W roku 2013 została wicemistrzynią Europy juniorek na 1500 m (w Rieti ) i w biegach przełajowych (w Belgradzie). Rok później na 60. Memoriale Janusza Kusocińskiego w Szczecinie jeszcze jako juniorka wygrała bieg na 1500 m awansując do reprezentacji Polski seniorek. Rok 2015 przyniósł jej kolejne sukcesy: udane debiuty w Diamentowej Lidze w Rzymie i Monako, zwycięstwo w mitingu IAAF w Rabacie, wicemistrzostwo w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Tallinie oraz awanse do półfinałów na 800 i 1500 m na mistrzostwach świata w Pekinie.

I wreszcie wymarzone Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro (2016). Awans do finału na swoim koronnym dystansie 1500 m ! A dwa lata później wicemistrzostwo Europy na tym dystansie (Monachium 2018). W tym też roku zdecydowała się na rozpoczęcie kariery wojskowej wstępując do 36. Dywizjonu Rakietowego. Aktualnie pełni służbę w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. Kovid-19 i kontuzja odniesiona na ćwiczeniach wojskowych zahamowały dalszy rozwój jej błyskotliwej kariery, uniemożliwiając start w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio a tegoroczna kontuzja ścięgna Achillesa wykluczyła udział w Igrzyskach w Paryżu.

Bądźmy jednak dobrej myśli i trzymajmy kciuki, żeby nie był to koniec sportowej kariery naszej sympatycznej i ambitnej Sofii.

Jerzy Goclik

Facebook
Twitter
LinkedIn