You are currently viewing Pyrzyckie zuchy i harcerze

Pyrzyckie zuchy i harcerze

W dobie wszechobecnych wśród dzieci telefonów komórkowych, gier komputerowych i innych czasami niezbyt mądrych rozrywek, cały czas trwa poszukiwanie, oferowanie dzieciom i młodzieży zajęć odbiegających choć trochę od współczesnych pomysłów na spędzanie wolnego czasu przez najmłodszych. Nauczycielki ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Pyrzycach Małgorzata Olejniczak i Justyna Pawłowska ogłosiły kilka dni temu zapisy do drużyny harcerskiej i zuchowej.

Ryszard Tański – Skąd pomysł na taką działalność w szkole i kiedy się zrodził?

Małgorzata Olejniczak – Pomysł zrodził się już dwa lata temu, kiedy to pani Marzena Podzińska, Burmistrz Pyrzyc podczas rozmowy z panią Małgorzatą Jasion – dyrektorką szkoły, wyszła z propozycją utworzenia w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi drużyny harcerskiej reprezentującej Gminę Pyrzyce.

R.T. –.Jakie widzicie możliwości w pracy z dziećmi, co planujecie po powstaniu drużyn, jak będą wyglądały pierwsze zajęcia?

Justyna Pawłowska – W naszej szkole jest bardzo dużo uczniów, którzy jeszcze przed utworzeniem drużyny wyrażały chęć uczestnictwa w tego typu przedsięwzięciu, dlatego też jesteśmy pełne optymizmu widząc zaangażowanie na takim etapie. Natomiast, jeżeli chodzi o nasze plany, to są one już bardzo dobrze przemyślane. Mamy już program działania, który zakłada funkcjonowanie dwóch grup. Pierwsza z nich to ZUCHY – BURSZTYNKI z klas 1-3, druga to HARCERZE – CZTERY ŻYWIOŁY z klas 4-8. Drużyna posiada także logo, które będzie się znajdowało na chustach harcerskich. Ruszamy 3 marca, ponieważ 1 marca odbędzie się spotkanie z rodzicami dzieci, które złożyły kartę przynależności do ZHP. Już na pierwszym spotkaniu zapoznamy dzieci z programem pracy, regulaminami i hymnem harcerskim „Wszystko co nasze Polsce oddamy”, jak również szczegółowo omówimy pierwszy rajd „Szlakiem walk o Pyrzyce”, zaplanowany już na 5 marca. Tak więc mamy dużo pracy.

R.T. – Do jakiego hufca będziecie należeć?

Małgorzata Olejniczak– Będziemy należeć do ZHP Myślibórz, działającego nieprzerwanie od 27 września 1945 roku. Mamy nadzieję, że współpraca z tak doświadczonymi druhami, zaowocuje również sukcesami w naszej gminie.

R.T. -Kiedy planujecie pierwsze zbiórki?

Justyna Pawłowska- Jak już wspominałyśmy, pierwsze spotkanie odbędzie się 3 marca, po którym udamy na rajd. Jeżeli chodzi o harmonogram spotkań, to na chwilę obecną planujemy spotykać się raz w tygodniu w harcówce, która już czeka na nowych zuchów i harcerzy.

R.T. – Czy obie panie mają doświadczenie harcerskie?

Małgorzata Olejniczak – Odkąd podjęłyśmy pracę w szkole jako nauczycielki sprawujemy opiekę nad Kołem Turystyczno-Krajoznawczym PTTK Ziemi Pyrzyckiej, zostałyśmy również przeszkolone do pracy z drużyną harcerską. W dalszym ciągu będziemy ukierunkowywać się i doskonalić w tym temacie. A ponadto rozmawiamy z osobami starszymi, które były wcześniej w harcerstwie i prowadziły swoje drużyny.

R.T. – Czy jest już sala w szkole na harcówkę?

Justyna Pawłowska – Tak. Jest już gotowa. Czekamy tylko, aby nastał marzec i pełne zapału ruszamy do pracy.

Do wywiadu dołączone jest logo tworzącej się drużyny zuchów i harcerzy w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Pyrzycach.

 

 

RT

Facebook
Twitter
LinkedIn