You are currently viewing Pyrzyce miastem górniczym

Pyrzyce miastem górniczym

Choć nie mamy w gminie Pyrzyce kopalni węgla, czy rudy metali, nie mamy też terenów bogatych w ropę naftową lub gaz, to jesteśmy miastem górniczym i mamy prawo do świętowania 4 grudnia górniczego święta – Barbórki!!!

Geotermia Pyrzyce w związku z prowadzoną działalnością jest zakładem górniczym. Solanki wydobywane przez nasze odwierty z głębokości ponad 1640 metrów należą do kategorii kopalin i dlatego każda Geotermia w Polsce tak i nasza, z mocy prawa jest zakładem górniczym.

Swoją działalnością wpisujemy się w Barbórkową górniczą tradycję i w tym roku będziemy już po raz 26. obchodzić górnicze święto.

Bez wątpienia osobą, która kojarzy się z górnictwem oraz kopalniami jest święta Barbara, która urodziła się w Nikomedii, starożytnym mieście hellenistycznym (dziś Turcja) w III wieku. Jej ojcem był bogaty Dioskur, urzędnik państwowy oraz oficer rzymski o wysokim statusie społecznym i materialnym. Był także fanatycznym poganinem.

Jak głosi legenda, nie chciał mieć nic wspólnego z chrześcijaństwem, dlatego wybudował wieżę, w której umieścił córkę z dala od nieodpowiednich dla niej ludzi i nauk. Tymczasem jeden z nauczycieli, którzy udzielali jej lekcji, okazał się mocno wierzącym chrześcijaninem. To on nakłonił Barbarę do tego, by w tajemnicy przed rodziną przyjęła chrzest i złożyła śluby czystości. Dla uczczenia świętej Trójcy kobieta poleciła także wybić w wieży trzecie okno. Ojciec, niezadowolony z wyborów córki, przekazał ją władzom rzymskim, ujawniając, że jest chrześcijanką, to dla kobiety oznaczało wyrok śmierci.

Obecnie na galowym mundurze górniczym znajduje się 29 złotych guzików. Dlaczego? Bo właśnie tyle lat, według legendy, miała święta Barbara, gdy zginęła męczeńską śmiercią z rąk swojego ojca. Była niezwykle religijna, charyzmatyczna i odważna, tak jak górnicy, hutnicy, strażnicy, żołnierze. Od 1700 lat jest ich patronką, a także opiekunką ciężkiej pracy i… dobrej śmierci.

Ze względu na ukrywanie się Barbary przed prześladowcami w skalnej szczelinie (według niektórych podań skały się przed nią rozstąpiły) Barbara jest uznawana za patronkę górników.

I tak przy okazji święta Zakładu Górniczego Geotermia Pyrzyce opowiedzieliśmy o patronce Geotermii Pyrzyce, Świętej Barbarze.

Żaden z pracowników Geotermii Pyrzyce nie posiada galowego munduru, dotychczas parady barbórkowej ulicami Pyrzyc także nie było, ale żeby poznać szczegóły galowego, górniczego ubrania załączamy do tekstu jego opis.

Facebook
Twitter
LinkedIn