Odwiedziłeś już przelewicki ogród dendrologiczny? Jeśli tak, to nie musi być to twój przystanek końcowy. Może warto jeszcze pojechać kawałeczek dalej? Około 5 km w kierunku Barlinka znajduje się stosunkowo nieduża choć ciekawa miejscowość Płońsko (kiedyś Plonzig). Wieś powstała jeszcze w czasach średniowiecza. W 1380 roku jej część należała do rodziny von Schöningów. Około 1400 roku część osady była własnością rodu von Bredelowów. W 1749 roku wieś (razem z majątkiem w Rosinach) była własnością Hansa von Griefenberga. Od 1754 roku właścicielem majątku w Płońsku (wraz z folwarkiem w Radlewie) był radca okręgowy Gustaw Henryk von Eckevort. Na początku XIX wieku Płońsko należało do radcy G. H. von Jentscha. W 1858 roku właścicielem majątku liczącego 2701 mórg ziemi był Wilhelm August Herman von Jentsch. W latach 70. XIX wieku wieś była zamieszkana przez 219 mieszkańców. W latach 20. XX wieku właścicielem folwarku był F. J. Wedemeyer, a administratorem Erich Hampt. W tym czasie we wsi było 312 mieszkańców.
We wsi znajduje się bezstylowy dwór o powierzchni 626 m2 zbudowany w drugiej połowie XIX wieku, najprawdopodobniej na miejscu dawnej siedziby administratora folwarku. Jest to parterowy budynek z niewielką przybudówką, parterowym ryzalitem w elewacji wschodniej, założony na rzucie prostokąta, kryty dachem dwuspadowym z naczółkami i facjatkami. W sąsiedztwie znajdują się zabudowania folwarczne oraz park dworski o powierzchni 1,9 ha ziemi założony w drugiej połowie XIX wieku z bogatym starodrzewem złożonym m.in. z lip, buków, dębów, klonów, modrzewi, jaworów, grabów i sosny wejmutki.
Inną atrakcją są ruiny miejscowego kościoła. Budowla pyszni się blendowanym szczytem i potężną przyporą. Wieża dzwonna zachowała się jeszcze całkiem dobrze. Świątynia pochodzi z przełomu wieków XIV i XV. Wpisana jest do rejestru zabytków, ale nic już jej chyba nie uratuje. Szkoda! W pobliżu, już poza terenem przykościelnym, zachowała się podstawa pomnika pierwszowojennego.
Przystanek końcowy? Dosłownie i w przenośni. W 1895 roku podjęto się budowy 2 lokalnych linii kolejowych do/z Pyrzyc. Jedna z nich miała przystanek końcowy w… Płońsku. Widoczny jest on na prezentowanej kartce pocztowej. Widokówka nie była przedmiotem obiegu pocztowego. Nie jest również znany jej wydawca.
dr Wojciech Kuźmiński