You are currently viewing Przepili 35 milionów złotych

Przepili 35 milionów złotych

W 2020 epidemicznym roku w koncesjonowanych sklepach na terenie powiatu pyrzyckiego zakupiono alkohol o wartości 35 186 583,00 zł. Jest to o 5 milionów więcej niż wynosi planowany budżet gminy Lipiany na 2021 rok, albo o 7 milionów więcej niż zaplanowany na 2021 rok budżet gminy Przelewice. Według danych z 30 czerwca 2020 roku powiat pyrzycki zamieszkiwało 39 251 osób (w tym dzieci). Wynikałoby z tego, że statystycznie jeden mieszkaniec powiatu pyrzyckiego kupił w 2020 roku alkohol za kwotę 896,45 zł. To oczywiście wyliczenia nie do końca oddające skalę alkoholowych wydatków mieszkańców powiatu pyrzyckiego, bo nasze dane nie obejmują zakupów alkoholu poza terenem pyrzyckich gmin. Dane, które publikujemy, oparte są na informacjach o sprzedaży alkoholu przez koncesjonowane sklepy, przekazane nam przez pyrzyckie gminy.
Jak widać po wykresach, w epidemicznym 2020 roku tylko w gminie Pyrzyce spadły wydatki na alkohol, w pozostałych gminach mniejsze lub większe wzrosty. Największy przyrost wydatków na trunki od 2019 do 2020 roku odnotowano w gminie Warnice – prawie 640 tysięcy złotych. Gdyby się pokusić o wytłumaczenie wzrostu spożycia bez dogłębnych, socjologicznych badań , można zaryzykować tezę, że wpływ na to zjawisko – oprócz oczywiście izolacji covidowej – ma otwieranie nowych punktów handlowych, takich np. jak DINO. Idąc tym tokiem rozumowania, mieszkańcy Warnic piją teraz z pożytkiem dla budżetu gminnej komisji alkoholowej, której budżet (jak w każdej gminie) opiera się na opłatach za koncesje na sprzedaż trunków.
Statystycznie w 2020 roku mieszkańcy pyrzyckich gmin wydali na alkohol:
Gmina Warnice – 980 zł na osobę
Gmina Bielice – 689 zł na osobę
Gmina Lipiany – 895 zł na osobę
Gmina Kozielice – 462 zł na osobę, zapewne za rok i w tej gminie zobaczymy efekt DINO, bo otwarto w Kozielicach sklep tej sieci
Gmina Przelewice – 602 zł na osobę
Gmina Pyrzyce – 1052 zł na osobę
Z powyższych liczb wynika, że najwięcej na alkohol wydaje statystyczny (od niemowlaków do staruszków) mieszkaniec gminy Pyrzyce i Warnice, niestety nie mamy danych, ile mieszkańcy pyrzyckich gmin wydają na alkohol w sklepach poza powiatem i ile produkuje się w powiecie bimbru.

PP

Facebook
Twitter
LinkedIn