You are currently viewing Program Społecznik odkrywa karty. Prawie 3 mln zł na tegoroczne działania!

Program Społecznik odkrywa karty. Prawie 3 mln zł na tegoroczne działania!

Prawie 600 inicjatyw otrzymało w tym roku szansę na realizację z Programu Społecznik. Wśród zaplanowanych działań są m.in. przedsięwzięcia pomocowe i integracyjne na rzecz obywateli Ukrainy, ekologiczne czy wspierające młodzież.

Zachodniopomorska społeczność chce działać razem, zmieniać nasze małe ojczyzny i inspirować do aktywności w każdym wieku. Tegoroczne projekty zapowiadają się wyjątkowo ciekawie, również w barwach niebiesko-żółtych – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Od pomysłu do działania

Społecznik” to ceniony i popularny na Pomorzu Zachodnim program wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą działać razem na rzecz swoich małych ojczyzn. Dzięki przyznawanym od 2017 roku dotacjom udało się do tej pory zrealizować ponad 3,1 tys. inicjatyw. Przed nami kolejnych 590! Każdy z pięciu wydzielonych w programie subregionów otrzymał szansę na realizację blisko 120 pomysłów. Warto też podkreślić, że w tym naborze projekty dotyczące działań pomocowych i integracyjnych na rzecz uchodźców przy ocenie wniosków otrzymały dodatkowe punkty. Premiowane były też działania młodzieżowe i proekologiczne. Przyznane mikrodotacje wynosiły nawet 5 tys. zł.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz:

Nazwa Programu Społecznik przy zapowiedzi różnych wydarzeń i akcji w regionie to gwarancja, że zostały one przygotowane przez lokalne organizacje pozarządowe. Wśród tegorocznych propozycji znajdziemy projekty zaangażowane społecznie, ale i zachęcające do wspólnego spędzania wolnego czasu. Bądźmy częścią społecznikowskiej rodziny!

Gościnne Pomorze Zachodnie

Wśród zakwalifikowanych do dofinansowania projektów na rzecz mieszkanek i mieszkańców Ukrainy zaplanowano m.in.: lekcje języka polskiego, warsztaty florystyczne dla dzieci, wystawę plakatów Szymona Szymankiewicza, koncerty, polsko-ukraińskie zmagania sportowe czy warsztaty kulinarne. Będzie też wspólne świętowanie Dnia Dziecka (np. w gminie Trzcińsko-Zdrój i Barlinek).

Ciekawe pomysły

Stało się już tradycją, że Społecznicy razem sprzątają najbliższą okolicę. I tak też będzie w tej edycji. Ekopatrole zobaczymy m.in. na wyspie Chrząszczewskiej, wzdłuż rzek Ina i Rega czy w okolicach Golczewa. Powstaną też domki i hotele dla owadów, balkonowe ogródki warzywno-ziołowe czy ekokwietniki (np. Stowarzyszenie „Altum”). Ale ze wsparciem programu organizowane będą też w całym województwie rajdy rowerowe, zmagania sportowe dla dzieci, zawody biegowe (m.in. „Cztery mile Jarka”) czy turnieje gier planszowych. Zadbamy też o zdrowie m.in. podczas akcji Movember. Społeczniczki i Społecznicy będą też głośno mówić o problemie marnowania żywności oraz zachęcać do idei recyklingu. Ciekawie zapowiada się też projekt ekologiczny Postomińskiego Stowarzyszenia „Razem lepiej”. Mieszkańcy Pomorza Zachodniego wezmą udział również w warsztatach przędzenia (Stowarzyszenie Polska Izba Dziedzictwa Kulturowego), festiwalu baniek mydlanych (Fundacja Speak Up) czy dowiedzą się, co im w duszy gra (Stowarzyszenie Gryfińska Orkiestra Dęta).

Warto wiedzieć więcej

Społeczniczki i Społecznicy o swoich projektach informują w mediach społecznościowych, wykorzystując do tego hashtagi: #PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik, #społecznik, #KARR. Są też obecni na facebook.com/ProgramSpolecznik. Aktualności związane z programem znajdziemy również na stronie Urzędu Marszałkowskiego oraz na https://spolecznik.karrsa.eu.

Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego”.

Facebook
Twitter
LinkedIn