You are currently viewing Poznaliśmy nowy Zarząd i nowych Radnych Województwa

Poznaliśmy nowy Zarząd i nowych Radnych Województwa

Olgierd Kustosz nowym wicemarszałkiem, a Anna Bańkowska nowym członkiem Zarządu Województwa. Zmiany osobowe są efektem rozstrzygnięć wyborów parlamentach, a rekomendowane osoby zatwierdził Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego. W jego ławach po raz pierwszy zasiedli także nowi radni – Łukasz Młynarczyk, który zastąpił Senatora elekta Janusza Gromka oraz Adam Fedeńczak, który objął mandat Radnego w zastępstwie posła elekta Artura Łąckiego.

Sukces w wyborach parlamentarnych sprawił, że Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego opuścili wicemarszałek Jarosław Rzepa, dziś już poseł elekt, a także członek Zarządu Janusz Gromek, który mandat Radnego Województwa zastąpi pracą w Senacie RP. W ich miejsce marszałek Olgierd Geblewicz rekomendował Olgierda Kustosza oraz Annę Bańkowską.

– Chciałbym rekomendować na stanowisko wicemarszałka znanego już Państwu, Pana Olgierda Kustosza, który reprezentuje ziemię pyrzycką. Chciałbym mu powierzyć nadzór nad obszarami, którymi zajmował się wicemarszałek Rzepa, czyli Wydział Rolnictwa i Rybactwa, Wydział Współpracy Społecznej, Wydział Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich. Z kolei do pracy w zakresie kultury, współpracy międzynarodowej czy turystyki rekomenduję koleżankę Annę Bańkowską. To osoba dla wielu z Państwa nowa, ale wierzę, że będzie się dobrze współpracowało – mówił marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Olgierd Kustosz ma 50 lat, drugą kadencję jest radnym Województwa Zachodniopomorskiego, a w Sejmiku przewodniczy Komisji Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jest rolnikiem, pszczelarzem, prezesem Koła Pszczelarzy w Przelewicach oraz wiceprezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Szczecinie, produkuje nagradzane „Miody Przelewickie”. Jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego.

– Jestem z zawodu pszczelarzem, od 5 lat pracuję w tym szacownym gronie, będę starał się rozwiązywać problemy obszarów wiejskich, są mi one dobrze znane. Takie działania jak mikrodotacje, jak granty sołeckie będę chciał wspierać swoimi pomysłami. Dużo udało się zrobić, ale wciąż jest wiele do zrobienia w takich kwestiach jak infrastruktura lokalna – powiedział wicemarszałek Olgierd Kustosz.

Anna Bańkowska ma 46 lat, jest absolwentką m.in. Wydziału Chemii Politechniki Wrocławskiej oraz Studiów Podyplomowych z Przedsiębiorczości, a także Zarządzania w Oświacie na Politechnice Koszalińskiej. Od 2012 r. pełniła funkcję wicedyrektora w I LO im Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu. Jest społecznikiem, angażowała się m.in. w organizowanie akcji charytatywnych na rzecz Domu Dziecka w Białogardzie. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej RP.

– Od 21 lat pracuję z młodzieżą i to człowiek był zawsze dla mnie na pierwszym miejscu. Zawsze powtarzałam młodym, że rozwiązywanie problemów polega na rozmowie w kulturze, wzajemnym poszanowaniu i tolerancji. Jestem otwarta na wszelką współpracę. Chcę łączyć nasze wszystkie kluby, a nie dzielić – powiedziała członek Zarządu Województwa Anna Bańkowska.

Obie kandydatury otrzymały bezwzględną większość głosów Sejmiku. Podczas X Sesji VI Kadencji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego zaprzysiężeni zostali również nowi radni. Mandat senatora elekta Janusza Gromka przejął Łukasz Młynarczyk, a posła elekta Artura Łąckiego przeszedł na Adama Fedeńczaka. Łukasz Młynarczyk, ma 32 lat. r. Urodził się w Choszcznie i tam pracował w samorządzie zajmując ostatnio stanowisko wiceburmistrza Choszczna. Jest społecznikiem, członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Zamęcinie, angażuje się w aktywizowanie środowisk wiejskich, realizował kilkanaście projektów m.in. z dziećmi, młodzieżą i z Kołami Gospodyń Wiejskich. Z kolei Adam Fedeńczak ma 66 lat. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Techniczno Ekonomicznej w Szczecinie. Od 30 lat prowadzi działalność gospodarczą. W latach 1994 – 2006 był radnym Miasta Nowogard, a w latach 2006 – 2010 r. radnym Powiatu Goleniowskiego. Laureat nagród gospodarczych oraz wyróżniany za promowanie ziemi Nowogardzkiej.