Starosta Powiatu Pyrzyckiego informuje, że w dniu 5 września br. zakończono dystrybucję tabletek z jodkiem potasu do gminnych punktów dystrybucji na terenie powiatu pyrzyckiego.
Przygotowanie do dystrybucji tabletek jest standardową procedurą przewidzianą w przepisach prawa i stosowaną na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.
W przypadku takiego zagrożenia preparaty będą wydawane mieszkańcom w dwunastu punktach dystrybucji, rozmieszczonych na terenie powiatu. Wszystkie osoby, które pojawią się w tych punktach będą obsłużone. Każda osoba otrzyma ulotkę przygotowaną przez lekarzy endokrynologów i co ważne tabletki będą mogły odbierać nie tylko osoby bezpośrednio przyjmujące ten preparat, ale na przykład domownicy czy sąsiedzi.
Dystrybucja tabletek ma być maksymalnie uproszczona. Nie będzie potrzebny dowód osobisty.
Zgodnie z aktualnymi wytycznymi procedura podawania tabletek zostanie uruchomiona dopiero po zaistnieniu zdarzenia uzasadniającego jego podanie.
Jak działa jodek potasu?
W sytuacji, w której pojawia się chmura radiacyjna zawierająca jod promieniotwórczy, tarczyca go bardzo chętnie wyłapuje i niestety jest narażona na skutki działania tego promieniotwórczego jodu.
Ochrona tarczycy w takiej sytuacji jest bardzo ważna, bo wystawienie na radioaktywny jod zwiększa ryzyko zapadalności na raka tarczycy. Przyjęcie tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu i zapobiegając jego gromadzeniu Szczególnie narażone mogą być młode osoby, kobiety w ciąży, noworodki i dzieci.
Profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.
Jod kumuluje się głównie na 24 godziny i tak naprawdę po tygodniu czy po dwóch tygodniach oczekiwanego efektu już nie będzie.
Preparat należy zażyć najszybciej jak to możliwe po ogłoszeniu skażenia. Dlatego właśnie tak istotna jest dobra organizacja i przygotowanie dystrybucji preparatu.
Jodek potasu – jaka dawka? Ile tabletek przyjąć?
Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem, który blokuje wchłanianie radioaktywnego jodu, jest zależne od wieku. Noworodki i niemowlęta do roku życia powinny przyjąć jedną czwartą tabletki, dzieci do 3 lat jedną drugą tabletki, dzieci do 12 lat – jedną tabletkę, osoby od 12 do 60 lat dwie tabletki, kobiety w ciąży i karmiące piersią – dwie tabletki.
Ryzyko podania jodku potasu występuje u osób powyżej 60 lat. Powikłania po podaniu preparatu mogą dotyczyć np. układu sercowo – naczyniowego, zaburzenia rytmu serca. Mogą również pojawić się objawy żołądkowo – jelitowe, reakcje alergiczne.
Wytyczne co do dawkowania jodu stabilnego w celu blokowania jodu promieniotwórczego w tarczycy zostały przygotowane przez WHO i Międzynarodową Agencję Atomistyczną. Dlatego należy opierać się wyłącznie na tych wskazaniach i nie stosować jodku potasu na własną rękę.
Wszyscy, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości, czy mogą przyjąć ten lek, powinni już teraz skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub endokrynologiem.
Czas rozpadu jodu radioaktywnego w powietrzu wynosi 8,5 doby. Ważne jest, żeby po skażeniu nie tylko nie przebywać na powietrzu, ale też nie jeść świeżych owoców i warzyw.
Skąd dowiemy się, że wystąpiło skażenie radiacyjne?
Jeśli dojdzie do zdarzenia radiacyjnego będzie ono komunikowane w mediach, w telefonach w postaci Alertów RCB i powiadomień RSO, a po wydaniu zarządzenia Wojewody zachodniopomorskiego, także za pośrednictwem mobilnych systemów nagłośniających, syren alarmowych i mediów lokalnych z określeniem rozpoczęcia wydawania preparatów na terenie każdej z gmin.
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego zachęca do systematycznego zapoznawanie się z bieżącą sytuacją radiacyjną, a w przypadku uruchomienia procedury wydawania preparatów o stosowanie się do wskazówek i zaleceń ogłaszanych w ogólnopolskich, lokalnych mediach oraz stronie internetowej powiatu, gmin i w mediach społecznościowych.