Piegża

       Mamy za sobą Nowy Rok i święta, w czasie których podobno zwierzęta mówią ludzkim głosem. Przyznam się, że do mnie, jak dotychczas, żadne nie przemówiło. Nie popadam z tego powodu w rozpacz, zupełnie wystarczą mi ich niezwykle urozmaicone i dość skomplikowane sposoby porozumiewania się. Dłuższa obserwacja zwierząt pozwala nam, ludziom zrozumieć „mowę” zwierząt niekoniecznie tylko od święta.

       Oto na przykład ptaki. Zwykle kojarzą się nam głównie ze wspaniałym śpiewem w okresie godowym. Powszechnie wiadomo, że w ten sposób wabią partnerki, choć to nie jest cała prawda. W ten sposób także przekazują innym osobnikom informacje o zajętym terytorium i ostrzegają intruzów, że nie wolno się do niego zbliżać. Również śpiewem umacniają więzi partnerskie, a nawet informują o złym samopoczuciu.

         Przykładowo gile wykształciły wspaniałą umiejętność informowania o stanie swojego zdrowia. Jego intensywnie czerwona pierś jest tożsama z jego zdrowiem. I tak jeśli przybiera jasnoróżową lub niekiedy całkowicie białą barwę z delikatnie różowym odcieniem świadczy to o chorobie lub niedożywieniu.

         Oprócz śpiewu ptaki posługują się gestem. Do nich należą kruki, które poruszając w odpowiedni sposób dziobem potrafią wskazać dany przedmiot, lub nakazać, aby drugi osobnik go zabrał.

          Ptaki mają również kilka zrytualizowanych zachowań, coś na kształt przygotowanych pokazów. Takich jak czyszczenie piór, ich układanie, rytmiczne poruszanie dziobem, klekotanie oraz tańce i podskakiwanie np. bociany, żurawie.

          Ptaki udowadniają,że ich komunikacja jest również rozwinięta i wskazuje na ich inteligencję. Bez względu na to, w jakim celu porozumiewają się ptaki, bez umiejętności komunikowania nie byłyby w stanie przeżyć.

          Na zdjęciu piegża w charakterystycznej pozie, śpiewem wabi partnerkę i ostrzega potencjalnych rywali, aby nie zbliżali się do jego rewiru. Miejsce zdjęcia – las w okolicy Lipian.

        Piegża to najmniejszy przedstawiciel pokrzywkowych w Polsce, która jest spotykana na terenie całego kraju. Lubi gęste krzaki i zarośla. Zasiedla skraje lasów, parki i ogrody. Prowadzi skryty tryb życia. Ptak wędrowny.

 

Piegża