You are currently viewing Oszust na amerykańskiego żołnierza wyłudził od mieszkanki powiatu pyrzyckiego 190 tysięcy złotych

Oszust na amerykańskiego żołnierza wyłudził od mieszkanki powiatu pyrzyckiego 190 tysięcy złotych

Nie daj się oszukać amerykańskiemu żołnierzowi bądź innemu matrymonialnemu oszustowi
Przestępcy są przebiegli i wymyślają coraz to nowe formy oszustw. Mieszkanka powiatu pyrzyckiego straciła 190 tysięcy złotych przekazując je oszustowi podającemu się za „amerykańskiego żołnierza”. Policjanci ostrzegają przed oszustami i apelują o szczególną ostrożność podczas zawierania internetowych znajomości.
„Scam” to oszustwo polegające na wzbudzeniu u kogoś zaufania, a następnie wykorzystanie tego zaufania do wyłudzenia pieniędzy lub innych składników majątku. Ta forma oszustwa przybiera różne formy – począwszy od bezpośredniego wzbudzania zaufania poprzez kontakty osobiste, przez wysyłanie maili a także tradycyjnych listów. W taki oto sposób działają oszuści, którzy podają się za „amerykańskich żołnierzy” przebywających na misjach zagranicznych.

Zazwyczaj zaczyna się od dodania nowego znajomego na portalu społecznościowym czy randkowym. Oszuści korespondują z kobietami, wzbudzają zaufanie, zaprzyjaźniają się, nawet zakochują zapewniając o swojej miłości a następnie np.: pod pretekstem chęci przyjazdu, wymyślają różne historie, z których wynika, że aby doszło do spotkania, kobiety muszą wspomóc finansowo wojaka. Zmanipulowane kobiety wykonują bez zastanowienia polecenia internetowego amanta, który podając przeróżne konta bankowe zarejestrowane w różnych częściach świata w ten sposób wyłudza znaczne sumy pieniędzy. Wiele kobiet, aby pomóc żołnierzowi zaciąga nawet kilkunastotysięczne kredyty bankowe.
W taki właśnie sposób zmanipulowana została mieszkanka powiatu pyrzyckiego, która korespondowała mailowo ze „znajomym” amerykańskim żołnierzem. Oszust zapewniając o swojej miłości i chęci poślubienia kobiety wyłudził od niej w sumie 190 tysięcy złotych.
Oszuści działają na szeroką skalę najczęściej posiadając wiele fałszywych kont czy profili. Fałszywe zdjęcia domów, informacje dotyczące codziennego życia, często są wdowcami do tego samotnie wychowującymi dziecko. Wszystko po to, by uśpić czujność ofiary i w ten sposób wyłudzić pieniądze. Należy również wspomnieć, że w oparciu o podobny schemat ofiarą płci pięknej padają także mężczyźni.
Pamiętajmy, że sprawcy cały czas ulepszają swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje pozyskać od nas pieniądze, należy wykazać się dużą ostrożnością.
Najlepszym sposobem jednak będzie nie ulegać chwilowemu zauroczeniu i nie przekazywać pieniędzy nieznanym zupełnie osobom.
O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy dobrze jest poinformować Policję.
Pamiętajmy, że tylko nasza czujność, dystans i ostrożność, do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!
mł. asp. Marcelina Pałaszewska
KPP w Pyrzycach