W połowie czerwca do Starostwa Powiatowego w Pyrzycach wpłynęła petycja mieszkańców powiatu pyrzyckiego w sprawie wprowadzenia audiowizualnej rejestracji przebiegu obrad komisji Rady Powiatu Pyrzyckiego oraz udostępniania zapisu na stronie Biuletynu Informacji Publicznej oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty, nie później niż na 7 dni od dnia posiedzenia komisji.
Do wniosku dołączone zostało także uzasadnienie, którego fragmenty cytujemy poniżej: „Jawność i transparentność działania organów władzy publicznej są nierozerwalną częścią demokracji, a prawo dostępu do informacji publicznej uważane jest dziś za prawo człowieka.
W polskim prawodawstwie przepisy art. 61 Konstytucji stanowią nie tylko prawo dostępu do informacji publicznej, lecz w ust. 2 wskazują expressis verbis dodatkowe uprawnienie każdego obywatela, jakim jest możliwość wstępu „na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu”.
Z kolei ustawa o samorządzie powiatowym w art. 8a stwierdza, że m.in. działalność organów powiatu jest jawna, a ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw………………..
……………..Skoro nagrywanie tego typu materiałów jest konstytucyjnym prawem każdego obywatela, to warto, aby te materiały były nagrywane przez tutejszy urząd, a nie wymuszały na każdym zainteresowanym obecności na każdej komisji w celu audiowizualnej rejestracji ich przebiegu.
W lokalnej demokracji przedstawicielskiej mieszkańcy, co cztery lata, podejmują wybór kogo obdarzyć zaufaniem do reprezentowania ich w samorządzie. Trudno jest zweryfikować kandydatury niemające politycznego stażu. W przypadku aprobaty dla czyjejś reelekcji wybór ten może, a nawet powinien być świadomy. Odzwierciedlenie pełnego, a tym samym wiernego przebiegu obrad, dyskusji, wolnych głosów czy też wniosków, może odbiegać od sugestywnej oceny osoby sporządzającej protokół. Nie ma demokratycznego wyboru bez wolności słowa, i nie ma wolności słowa bez dostępu do informacji……………………………..Zapewnienie nagrywania obrad komisji będzie stanowiło dodatkową dbałość o przejrzystość działania wybranych radnych. W samorządzie nie ma spraw ważnych i nieważnych — wszystkie decyzje bezpośrednio lub pośrednio dotyczą mieszkańców. Stąd tak istotne jest zapewnienie mieszkańcom swobodnego dostępu do obrad, bez konieczności uczestnictwa w komisji. Buduje to wzajemne zaufanie i daje mieszkańcom pewność, że władze są skłonne wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom.
Zwracam się z przedmiotową petycją do radnych, ponieważ do nagrywania obrad komisji nie jest potrzebna żadna zgoda uczestniczących ani obserwujących posiedzenia, a delegowanie pracowników i zapewnienie im sprzętu mieści się w kompetencjach organu. Starostwo Powiatowe, jeśli nie jest w posiadaniu w odpowiedniej ilości prostego sprzętu nagrywającego, to zakup takiej kamery z pewnością nie jest wydatkiem przekraczającym możliwości urzędu. Koszt kamery ze statywem to dosłownie promil wydatków na zadania powiatu. Zaś samo udostępnianie materiałów filmowych jest i będzie darmowe ze względu na istnienie wielu serwisów internetowych umożliwiających hosting filmów np. YouTube. Linki do materiałów audiowizualnych można również umieszczać na stronie tematycznej powiatu i w BIP.
Wiele gmin i powiatów w Polsce realizuje nagrania video i publikuje je w internecie dla wszystkich zainteresowanych. Nagrywanie obrad komisji Rady będzie z korzyścią dla budowy i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Każdy taki materiał to także wspaniała lekcja samorządności, mogąca pobudzić zaangażowanie mieszkańców w sprawy powiatu dla dobra społeczności lokalnej.
Dziś nagrywa się przecież nawet rozprawy sądowe, komisje sejmowe, a także sesje rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, więc nagrywanie obrad komisji, w której uczestniczą wybrani w demokratycznych wyborach radni, nie jest niczym niezwykłym. Tym bardziej, że mieszkańcy mieliby okazję zobaczyć „z bliska”, na czym polega praca radnych i całego samorządu oraz stanowiłoby to swoiste sprawozdanie z zaangażowania pracy radnych. Pozwoli też na ocenę tego, jak rzetelnie radni podchodzą do swoich obowiązków, czy nie opuszczają komisji bez szczególnego uzasadnienia w trakcie jej trwania, albo czy się na nie spóźniają. Zwłaszcza, że za każdy udział w komisji radny otrzymuje wynagrodzenie (diety) od mieszkańców (podatki).
Publikowanie wideorelacji z obrad komisji w BIP poprawiłoby znacząco przejrzystość i jakość prac radnych. Umożliwienie wglądu w proces legislacyjny dla mieszkańców byłoby też świetnym przykładem pozytywnej polityki informacyjnej Rady Powiatu, a w dłuższym okresie wpłynęłoby na wizerunek otwartości i jawności całej Rady………………………………
Mam nadzieję, że powyższe argumenty będą pomocne radnym powiatowym w podjęciu decyzji o sporządzaniu i zamieszczaniu w Biuletynie Informacji Publicznej właściwego dla Rady Starostwa Powiatowego nagrań wideo ze swoich prac, jako reprezentantów wszystkich mieszkańców. Często się przecież słyszy, że „radni nic nie robią”, co nie jest prawdą, a wideorelacje z obrad komisji pomogłyby pokazać, jak radni są oddani swojemu powiatowi i jego mieszkańcom.
Mając na uwadze powyższe, petycja zasługuje na uwzględnienie. Wnoszę jak w petitum.”
Petycja wniesiona do radnych Rady Powiatu Pyrzyckiego zostanie rozpatrzona przez Komisje Skarg, Wniosków i Petycji, komisja wypracuje opinię na temat wniosku i przedłoży ją radnym pod głosowanie. Bo właśnie cała rada zdecyduje, czy petycja jest zasadna i powinna zostać wcielona w życie czy pójdzie do kosza. Ale szansa na to, że dowiemy się o czym mówią radni podczas komisji jest.
PP