You are currently viewing Można nakręcić film??? Można !!!

Można nakręcić film??? Można !!!

  Od kilku lat w Pyrzycach w pierwszy dzień wiosny organizowane są przez Pyrzycki Dom Kultury “Marsze przeciw HEJTOWI”. W tym roku z powodu epidemii taka impreza niestety nie mogła się odbyć. W zastępstwie tego wydarzenia burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska ogłosiła konkurs na etiudę filmową z hejtem w roli głównej. Komisja Konkursowa w składzie: Sylwia Gabryelczyk, Teresa Mamos, Robert Sójka, wyłoniła zwycięzców. Celem konkursu było uwrażliwienie na przejawy poniżania, przemocy, agresji w relacjach międzyludzkich oraz wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa; przeciwdziałanie związane z zagrożeniami, na jakie jest narażony młody człowiek; popularyzacja pozytywnych postaw społecznych; budowanie wspólnoty w oparciu o ideę poszanowania godności drugiego człowieka; rozwijanie zainteresowań filmem jako medium kształtującym pożądane postawy społeczne; pobudzenie kreatywności oraz doskonalenie warsztatu młodych filmowców.
Oto lista zwycięzców:
I miejsce – Kinga Kubacka, ZS Nr 2 CKU w Pyrzycach za film pt.: „STOP HATING – NIE WARTO”.
II miejsce – Emilia Chrzanowska, ZS Nr 2 CKU w Pyrzycach za film pt.: „Spotkanie z paragrafem – czyli o hejcie i całej reszcie”.
III miejsce – Jagoda Janeczek, ZS Nr 1 Noblistów Polskich w Pyrzycach za film pt.: „Wywiad z Hejterem”.
Na wniosek komisji konkursowej, organizator – Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska przyznała wyróżnienie młodemu aktorowi Adrianowi Wójcikowi, uczniowi klasy II Technikum Informatycznego ZS Nr 2 CKU w Pyrzycach, który ambitnie wcielił się w rolę ofiary hejtu w filmie pt. „STOP HATING – NIE WARTO”.
Nagrodzonym, na potrzeby artykułu zadaliśmy dwa pytania:
– Skąd pomysł na taki, a nie inny scenariusz?
– Jak przebiegła realizacja etiudy?
I miejsce – Kinga Kubacka – Etudia filmowa pt. ” Stop Hating- NIE WARTO”  została stworzona z wychowankami internatu przy Zespole Szkół nr 2 CKU w Pyrzycach. Pomysł na scenariusz wziął się podczas naszego codziennego  spotkania młodzieży w pokoju wychowawców. Było to dość intensywne spotkanie- burza mózgów, która wówczas powstała na temat możliwości przekazu filmu, przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Michał zaoferował się, że będzie operatorem i reżyserem zarazem. Ma dobry sprzęt, a fotografia to też jego hobby. Potem poszło szybko- Adrian bez namysłu stwierdził, że zagra główną rolę. I tak nasze spotkanie przerodziło się w plan filmowy. Kamil, Kuba, Wojtek, Alan po namyśle objęli role ” tych złych”- jak to oni mówią, a Karol w całej tej gonitwie pomysłów wymyślił tytuł naszej pracy. ” Nie warto”- to były słowa Karola i wspólnie stwierdziliśmy, że to świetny tytuł.  Sceny nagrywaliśmy w naszym internacie. Chłopcy stwierdzili, że w takich miejscach też można doświadczyć hejtu ze strony innych. Ich kreatywność w trakcie kręcenia scenek była nieoceniona. W naszym internacie nie zdarzyły się nigdy takie sytuacje i na początku było im troszkę ciężko, ale z biegiem czasu i nakręcania kolejnych scen szło im fantastycznie. Mamy wspaniałą młodzież, chętną i zaangażowaną w to, co robią. Kiedy powiedziałam im, że nasz film zajął pierwsze miejsce, to nie dowierzali. Tak jak ja nie spodziewali się, że tak to się potoczy.  Jestem z nich bardzo dumna, ale największe wrażenie zrobił na mnie jednak Adrian. Świetnie wczuł się w rolę – co nie znaczy, że jest tak postrzeganą osobą. Wręcz przeciwnie- Adrian to nasz ulubieniec w internacie. Wiemy wszyscy, że zawsze możemy na niego liczyć.  Nasz film miał na celu przede wszystkim edukację w zakresie pozytywnych zachowań, zwrócenie uwagi na problemy młodego pokolenia , uświadomienie, co robić, gdy zetkną się z hejtem. Chcieliśmy także   uwrażliwić odbiorców na godność własną i godność drugiego człowieka oraz poszukać talentów filmowych wśród młodzieży. Co widać po konkursie, że nam się udało. 

II miejsce – Emilia Chrzanowska – O konkursie dowiedziałam się od pani dyrektor  Ewy Cywińskiej. Od pierwszego momentu pomyślałam, że to fajna inicjatywa. W głowie pojawiło się kilka pomysłów, które przedstawiłam młodzieży. Jedne pomysły podobały się bardziej drugie mniej. Dlatego zrobiliśmy z młodzieżą burzę mózgów i tak powstał nasz scenariusz. Miałam obawy, czy młodzież będzie chciała brać udział w konkursie. Wszystkim bez wyjątku spodobał się pomysł. Po ułożeniu scenariusza zaczęliśmy nagrywać scenki, w końcu mieliśmy tylko dwa dni (wyjazd młodzieży do domu z powodu koronawirusa). Później poszło to zdalnie, kontaktowaliśmy się przez telefon. Nie było łatwo, ale filmik powstał. Dlatego bardzo dziękuję moim kamerzystom i montażystom: Dominice Zwierzchowskiej, Pawłowi  Wawreńczukowi no i oczywiście aktorom: Julii Kiełbus, Pauli Bandzmer, Marysi Masteli, Kamilowi Drewiczowi, Pawłowi Mazur, Adamowi Kiełbus, Kacprowi Konopelskiemu, Dawidowi Kornas, Carmine Cusano, bez nich nie byłoby filmiku, dlatego bardzo im dziękuję.
III miejsce – Jagoda Janeczek – Pomysłów na filmik było mnóstwo, co chwilę do naszych głów wpadały nowe coraz ciekawsze scenariusze. W planach mieliśmy nagrać filmik o problemach przemocy w szkole i zaangażować wiele osób, lecz plany zniknęły wraz z zamknięciem szkół. Byłyśmy załamane, ja oraz moje przyjaciółki Weronika Lech i Gabrysia Kaźmierczak. Sytuacja była trudna gdyż nie mogłyśmy się nawet spotkać. Innym pomysłem było stworzenie animacji, ale okazało się to zbyt kłopotliwe. Ostatecznym pomysłem był wywiad z hejterem, czyli coś, czego jeszcze nie widzieliśmy. Realizacja filmu była trudna. Na uwadze mieliśmy, iż nie możemy się spotkać ze względu na zakaz zgromadzeń. Gdy miałyśmy już pomysł, nagraliśmy swoje role same w domu, a potem zmontowaliśmy je w całość.
Uroczyste wręczenie nagród ze względu na epidemię odbędzie się w późniejszym terminie.