You are currently viewing Kolejne działania w Ogrodach Przelewice!

Kolejne działania w Ogrodach Przelewice!

Ogrody Przelewice odtworzą historyczne ścieżki Ogrodu zimozielonego Borsiga, realizacja zadania pn. ,,Modernizacja kolekcji Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach”. Początkowo głównym celem modernizacji było przywrócenie prawidłowego bogactwa florystycznego części Ogrodu Dendrologicznego, który uległ wielkim zniszczeniom po II wojnie światowej. Kolekcja rododendronów została w dużej mierze rozkradziona, wiele okazów nie przetrwało warunków pogodowych, poza tym samosiewy okazały się być mocną konkurencją dla pięknych rododendronów. Brak wystarczających funduszy nie pozwoli na poszerzenie kolekcji, przyznane środki zostaną w pełni przeznaczone na budowę niezbędnych ścieżek. W ramach modernizacji ogrodu Borisa zaplanowano przywrócenie dwóch odcinków kamiennych ścieżek wytyczonych według mapy z 1960 r. sporządzonej przez geodetę Ministerstwa Rolnictwa inż. Władysław Kluza. Uzupełniająco zostaną utworzone dwie ścieżki, które umożliwią dostęp do kolekcji różaneczników odwiedzającym ogród.

Ogród wiecznie zielony zaczyna się przy XIX-wiecznym pałacu i rozciąga się do około ¼ długości łąki centralnej. Z inwentaryzacji profesora Henryka Chylareckiego z 1950 r. wynika, że w ogrodzie znajdywało się 1 000 różaneczników, 1 000 azalii, hortensje, magnolie, klony, berberysy, kaliny, laurowiśnie, ostrokrzew, bukszpany, ligustry i inne… Sporządzony szczegółowy spis przelewickiej natury wykazał również obecność mahoni, ogników i ciemierników.

W pobliżu pałacu, za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków od 2004 r. stopniowo wprowadzane były różaneczniki i azalie, łącznie nasadzono 250 sztuk, które do dnia dzisiejszego pięknie ozdabiają teren.

Facebook
Twitter
LinkedIn