Kaczka krzyżówka

        Kaczka krzyżówka jest niewątpliwie najliczniejszym przedstawicielem rodziny kaczkowatych. Spotkać ją można praktycznie na całym świecie. Oczywiście naturalny zasięg występowania ogranicza się do półkuli północnej, jednak za sprawą ludzkiej działalności kaczkę można także obserwować w Australii czy Nowej Zelandii.
W okresie godowym oraz lęgowym bardzo łatwo można rozróżnić samca od samicy. Przede wszystkim, jak to u kaczek bywa, samiec jest zdecydowanie bardziej kontrastowo upierzony. Wyróżnia się zieloną, połyskującą głową i szyją oddzieloną od kasztanowatej piersi białą obrożą.
Ciekawostką jest to, że właściwie wszystkie kaczki, które znamy, myślą tylko połową mózgu. W zależności od tego, jaka pora dnia, raz pracuje  lewa, a raz prawa strona. Wynika to z tego, że każdy kiedyś chce odpocząć, a kaczki wypracowały sobie taki system, że jednocześnie mogą odpoczywać i czuwać nad swoim oraz stada bezpieczeństwem. Jest to gatunek, obok łabędzia niemego, jedynego ptaka wodnego, który przystosował się do życia na obszarach zurbanizowanych, tracąc przy tym obawę przed człowiekiem. W Polsce gatunek łowny w okresie od 15 sierpnia do 21 grudnia.
Proszę dodać do opisu, że zdjęcia zostały wykonane wczesną wiosną tego roku na J. Wądół w Lipianach

Kaczka krzyżówka
Kaczka krzyżówka
Kaczka krzyżówka
Kaczka krzyżówka