Prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu należy do zadań własnych gmin.
Realizacji tych zadań służyć ma gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, który stanowi część strategii rozwiązywania problemów społecznych, uchwalany corocznie przez radę gminy. Środki finansowe na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych pochodzą m.in. z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. To wójt, burmistrz czy prezydent miasta decyduje na podstawie uchwały rady gminy o ilości zezwoleń na prowadzenie sprzedaży alkoholu na terenie gminy, zainteresowani prowadzeniem sprzedaży alkoholu muszą wykupić zezwolenie na prowadzenie takiego handlu.
Środki finansowe na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych pochodzą z budżetu gminy, z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, wnoszonych do kasy gminy przez właścicieli wszystkich punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych działających na terenie gminy. Opłata za zezwolenie stanowi dochód gminy. Środki te mogą być przeznaczone wyłącznie na realizację gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz gminnych programów przeciwdziałania narkomanii.
Jakie dochody z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych wpłynęły do gminnych budżetów działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych?