You are currently viewing Hotel dla 6 pyrzyczan

Hotel dla 6 pyrzyczan

Tradycyjnie temat izby wytrzeźwień, „noclegu” dla nadużywających trunków pyrzyczan w szczecińskiej izbie wytrzeźwień, powrócił w styczniu pod obrady Rady Miejskiej. Od wielu lat pyrzycki samorząd, jako jedyny w naszym powiecie, przyjmuje uchwałę, na mocy której finansowany jest pobyt w szczecińskiej Izbie Wytrzeźwień dla osób nietrzeźwych zatrzymanych i dowiezionych do szczecińskiej instytucji z terenu Gminy Pyrzyce. W tym roku radni przeznaczyli z budżetu gminy na ten cel 1920 zł, przewidując po obecnych cenach nocleg dla 6 osób. W okresie od stycznia 2021 do końca października do Izby Wytrzeźwień w Szczecinie służby odwiozły 19 pyrzyczan, ale gmina zapłaciła tylko za 4 osoby, pozostali pokryli koszt pobytu z własnej kieszeni.

Szczecińskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień — Dział Pomocy Osobom Nietrzeźwym Izba Wytrzeźwień zapewnienia przywiezionym pensjonariuszom opiekę medyczną, nocleg, a po wytrzeźwieniu rozmowę z psychoterapeutą, co dla skacowanych jest chyba najgorszą częścią takiego pobytu. Na nocleg do izby wytrzeźwień mogą odwieźć mieszkańca Pyrzyc policjanci, albo strażnicy miejscy, do domu po wytrzeźwieniu dany klient musi wrócić już na własny rachunek.

Z analizy statystyk w poruszanej materii wynika, że odwożonych przez policją, czy straż miejską na wytrzećwiałkę z roku na rok jest coraz mniej, bo chociażby na 11 rezerwacji, opłaconych noclegów przez gminę Pyrzyce w 2021 roku wykorzystanych zostało tylko 4. Wiąże się to z tym, że bardzo często policja, czy straż miejska odwozi „zawianych” do domu.

Pieniędzy za niewykorzystane rezerwacje izba wytrzeźwień nie zwraca, bo umowa zawarta z Gminą Pyrzyce mówi o gotowości miejsc, więc gdyby nawet jednego dnia trzeba było przenocować 6 nietrzeźwych mieszkańców Pyrzyce, to miejsce musiałoby się dla nich w izbie wytrzeźwień znaleźć.

Facebook
Twitter
LinkedIn