Gąsiorek
Gąsiorek, to ptak z rodziny dzierzbowatych i jest najpospolitszą naszą dzierzbą. Słynie ze zwyczaju nabijania na ciernie krzewów nadmiaru pokarmu, aby spożytkować go w czasie mniej sprzyjającym polowaniom. Gąsiorki są ptakami dziennymi, ale prowadzą skryty tryb życia. Zaobserwować je można, gdy czatują w dobrze wyeksponowanych miejscach. Przesiadują na drutach, słupach lub wierzchołkach krzewów.
Samce wyraźnie różnią się od samic. Widoczną cechą samca jest czarna maska wokół oczu ciągnąca się do rdzawego grzbietu, jasnoszara głowa i nieco różowy spód ciała. Łacińska nazwa rodzajowa to rzeźnik, co dobrze oddaje zachowanie ptaka. Mają one instynkt bezwzględnego łowcy i polują nawet wtedy, gdy nie są głodne.
Gąsiorki przylatują z zimowisk położonych na południu Afryki w połowie maja. Samice przylatują zwykle kilka dni po samcach. Po przylocie pary od razu rozpoczynają przygotowania do lęgu. Pod koniec sierpnia lub we wrześniu gąsiorki nagle znikają, odlatują na zimowiska w Afryce. Po drodze zatrzymują się, by żerować, co znacznie przedłuża wędrówkę. Obliczono, że przelot na zimowiska na południu Afryki zajmuje im około 100 dni. Przelot wiosenny trwa nieco krócej, ale i tak rok w życiu gąsiorka w połowie składa się z wędrówki, a po odliczeniu 4- miesięcznego pobytu w Polsce pozostają już tylko 2 miesiące na ,, wakacje ” w Afryce.
Zdj. maj 2020 r / okolice Lipian