Dzięcioł

             Któż z nas nie zna dzięcioła. Nawet małe dzieci potrafią – słysząc w lesie charakterystyczne pukanie – powiedzieć, że to dzięcioł. Mama, chcąc wiedzę o tym ptaku, w najprostszy sposób mówi maluchowi, że dzięcioł to lekarz drzew. Oczywiście w tym prostym wyjaśnieniu jest sporo racji, dzięcioł, choć medycyny nie kończył, „leczy drzewa”. Ich obecność niemal zawsze świadczy o tym, że dane drzewo opanowane jest przez szkodliwe korniki, mszyce czy poczwarki, które są pożywieniem dla tych ptaków.
Dzięcioł duży to najpospolitszy z naszych dzięciołów. Jest to ptak wielkości drozda. Pokarm jego to przede wszystkim owady oraz ich larwy wydobywane spod kory drzew. Czasem zjada owoce. Bardzo lubi nasiona drzew iglastych, zwłaszcza sosny. Aby je wydobyć z szyszki, wciska ją w szczelinę w korze drzewa lub sam w tym celu wykuwa odpowiednie wgłębienie ; następnie mocnymi uderzeniami dzioba rozkuwa szyszkę. Z reguły pod takim drzewem leży spora liczba rozkutych szyszek, które ułatwiają zlokalizowanie miejsce żerowania dzięcioła. Miejsce to nazywa się ,, kuźnia dzięcioła ,,.
      Dzięcioł zielony to skrzydlaty mrówkojad, czyli dzięcioł inny niż wszystkie. Wyjątkowy, charakterystyczny, nietypowy – to trzy określenia, które doskonale pasują do opisu dzięcioła zielonego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli dzięciołowatych. Samica jest bardzo podobna do swojego partnera – niewielkie różnice to mniejsza czapeczka na głowie oraz czarny wąs. Ptaki dzięciołowate są zwykle kojarzone ze środowiskiem leśnym. Jednak dzięcioł zielony unika zwartych kompleksów leśnych. Zasiedla przede wszystkim obrzeża lasów, a najchętniej stare parki,sady, a nawet śródpolne zadrzewia. Ten odmieniec żeruje przede na ziemi, sporadycznie szuka pożywienia na drzewach. Głównym pożywieniem tych ptaków, a zarazem największym przysmakiem są mrówki i ich larwy. młode ptaki tego gatunku muszą zjadać każdego dnia około szklanki mrówek. Bez tych mrówek młode dzięcioły natychmiast słabną.
Zdjęcia tych dzięciołów wykonałem w lesie i na jego obrzeżach w okolicy Lipian.

Dzięcioł
Dzięcioł
Dzięcioł
Dzięcioł
Dzięcioł
Dzięcioł