Dzięcioł zielony
Dzięcioł Zielony, jak już do nas przyleci to zamieszkuje świetliste lasy mieszane, doliny rzek i skraje większych kompleksów leśnych w niemal całej Europie. W Polsce jest nieliczny w całym kraju, poza wyższymi partiami gór. Samice mają wąs czysto czarny, a samiec z czerwonym środkiem. Osobniki młodociane mają od spodu dwie obfite ciemne, a z wierzchu jasne plamki. Dzięcioły zielone są wyspecjalizowane w zjadaniu mrówek i to głównie mniejszych gatunków, budujących gniazda w ziemi lub w spróchniałych pniach. Z lubością kopie w ziemi, rozgrzebuje mrowiska mrówek darniowych lub rozkuwa zmurszałe, leżące na ziemi konary drzew liściastych.
Mimo sporych rozmiarów dzięcioły zielone kują niemal wyłącznie w miękkim drzewie wierzb i topól. Ich dziuple lęgowe znajdują się z reguły w połowie wysokości głównego pnia osiki lub topoli – rzadziej w innym drzewie liściastym. Samica znosi 5-7 jaj i wysiaduje je przy współudziale samca, który zastępuje ją głównie nocą. Pokarm dzięcioła zielonego to głównie mrówki i ich larwy, a poza tym żerujące w spróchniałym drewnie larwy chrząszczy.
Ptak osiadły. W okresie zimowym ,,kąpie się” w puszystym śniegu, zostawiając widoczne ślady skrzydeł.
29 lipca 2020 r., w godzinach wczesnoporonnych, spotkałem tego osobnika na terenie jednego z ośrodków w pobliżu jeziora Chłop, gdzie zbierał na ziemi mrówki.