You are currently viewing Dożynki wojewódzkie po raz drugi w Przelewicach!

Dożynki wojewódzkie po raz drugi w Przelewicach!

Lokalni dostawcy oferowali ekologiczną żywność, a okoliczni rękodzielnicy promowali swoje wyjątkowe produkty… Nie brakowało niespodzianek dla najmłodszych oraz konkursów, gier i ciekawych inicjatyw społecznych.

Na przelewickiej scenie wystąpiło wiele zespołów ludowych, każdy z nich wniósł wiele do dożynkowej atmosfery. Uczestnicy imprezy mieli możliwość posłuchać następujących zespołów: Zespół Śpiewaczy DRAWIANKI, PYRZYCZANKI, Zespół CANTO z Kamienia Wielkiego, Chór ŚWIERZNO ŚPIEWA, Zespół Śpiewaczy Złota Jesień z Dolic, Tarnowianki z Tarnowa oraz solistkę – Zofię Janicką z Bierzwnika. To wszystko tworzyło wspaniałą, biesiadną atmosferę!

24 września poznaliśmy laureatów konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Zwyciężyła wieś Kościuszki z gminy Osina. Nagrodzono także trzy najładniejsze wsie zachodniopomorskie, które wzięły udział w konkursie Piękna Zachodniopomorska Wieś. Zwyciężyło Stuchowo z gminy Świerzno. Nagrodą było 40 tys. zł. Sołectwo Różańsko z gminy Dębno zdobyło drugie miejsce i otrzymało nagrodę 30 000,00 zł. Na trzecim miejscu stanęło sołectwo Bronikowo z gminy Mirosławiec, które odebrało nagrodę finansową 20 000 zł. Wyróżniono sołectwo Rakowo z gminy Borne Sulinowo (10 000,00 zł).

Obrzędy dziękczynne za ukończone żniwa i prace polowe co roku wyglądają podobnie. Jednak barwny korowód dożynkowy, ogromne wieńce, wspaniałe kapele ludowe
i oryginalne wyroby na jarmarku wprowadziły niepowtarzalny charakter wydarzenia.

Aleja Zachodniopomorskich Smaków z produktami regionalnymi po raz kolejny cieszyła się dużym zainteresowaniem. To tylko dowodzi, że powinniśmy częściej kupować
u lokalnych producentów, zamiast w supermarketach. W drewnianych domkach można było zaopatrzyć się w pyszny i bardzo zdrowy zakwas buraczany z Dębna, miód pitny – Skarb Templariuszy, wyśmienitą cukinię w curry przygotowywaną przez Gospodarstwo Rolne Leszek i Agnieszka Jager oraz wiele innych…

Koła Gospodyń Wiejskich oferowały za niewielką cenę polskie potrawy, które odwiedzający zajadali ze smakiem.

Cale rodziny angażowały się w inicjatywy ekologiczne promowane na terenie imprezy. Świetne ekozabawy zorganizowane przez Zespół Parków Krajobrazowych, który stworzył strefę edukacji poprzez gry, były strzałem w dziesiątkę! W sobotę w pawilonie ogrodowym odbyły się warsztaty serowarskie, uczestnicy zdobyli nowe umiejętności
i oprócz wytworzenia pysznego sera, potrafią go także pięknie udekorować. Na polanie za Pałacem rozegrano również Drużynowy Turniej Sportowy z ciekawymi konkurencjami, które sprawiły uczestnikom dużo radości.

Gwiazdą sobotniego wieczoru byli POPARZENI KAWĄ TRZY, po ich występie większość uczestników imprezy została, aby bawić się do później nocy przy muzyce Long & Junior oraz DJ Larsona.

Pogoda w dożynkową niedzielę była słoneczna, dzięki temu plac folwarczny, tak jak i w sobotę, zapełnił się atrakcjami i odwiedzającymi. Na przelewickiej scenie jako pierwsi wystąpili młodzi uczestnicy OSP, najmłodsza strażaczka ma dwa latka! Strażacy zaprezentowali musztrę, którą ćwiczyli przez okres wakacyjny. Przedstawili również zasady udzielania pierwszej pomocy, których znajomość jest niezbędna w codziennym życiu. Zgromadzonej widowni opowiedziano o projekcie Społecznika ,,I Ty możesz zostać Małym Strażakiem”. W lipcu młodzi uczestnicy wraz z rodzicami brali udział we wszystkich szkoleniach i ćwiczeniach. Nowością była mata edukacyjna BLS z grafiką udzielania pierwszej pomocy, którą również zaprezentowali ze sceny.


Głównym punktem programu drugiego dnia dożynek był PIERWSZY PRZEGLĄD PIOSENKI ROZRYWKOWEJ. To nowe wydarzenie w naszych Ogrodach, które ma na celu promocję amatorskiego ruchu muzycznego rozwijanego przez lokalne ośrodki kultury
z terenu województwa zachodniopomorskiego. Jest to również integracja zespołów muzycznych i solistów kochających muzykę oraz śpiew. Występy różnych wykonawców sprzyjają wymianie kulturalnej oraz niosą radość i stwarzają doskonałą okazję do nawiązywania nowych znajomości i wymiany doświadczeń. Do konkursu przystąpiło czternastu solistów i osiem zespołów! Cóż to były za emocje…


Biesiadna atmosfera w duchu zachodniopomorskich tradycji zakończyła się koncertem zespołu RETRO GITARY, po którym nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu.


Pięcioosobowa komisja konkursowa Przeglądu Piosenki Rozrywkowej przyznała następujące nagrody:

III miejsce zespół CZARNY BAND – otrzymał nagrodę o wartości 1 000 zł

II miejsce zespół LOTA – otrzymał nagrodę o wartości 2 000 zł

I miejsce Nagroda GRAND PRIX Dyrektora Ogrodów Przelewice (3 000 zł) otrzymała Adrianna Grochowska!

Dwie specjalne nagrody ufundował producent muzyczny Mirosław Purzycki, który wybrał laureatów wśród wykonawców. Nagrodzono Izabelę Żurawską oraz Antoniego Płaczka.

Nagroda specjalna to umowa na trzy koncerty w sezonie letnim 2023 o wartości 4 500 zł!


Antoni Płaczek został również ulubieńcem głosującej na artystów publiczności i odebrał NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI w wysokości 2 500 zł!

Swoją energią, głosem oraz ogromnym sercem oczarował publiczność Michał Dziwiński, który otrzymał NAGRODĘ SPECJALNĄ DYREKTORA OGRODÓW PRZELEWICE!

Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników.

Do zobaczenia za rok na dożynkach wojewódzkich!

 

Facebook
Twitter
LinkedIn