You are currently viewing Dlaczego pyrzyczanie oszczędzają na swoim kinie?

Dlaczego pyrzyczanie oszczędzają na swoim kinie?

Na fecebooku, przy grillu, w pracy lub w szkole, w wielu miejscach, gdzie można pogadać, kiedy pada pytanie, co w Pyrzycach robić w weekend, rozpoczyna się mniejsze lub większe narzekanie.

A to dlaczego w Pyrzycach nie ma tego w kulturze, nie ma tamtego w sporcie i nie ma jeszcze tamtego w rozrywce. Pewnie gdyby w Pyrzycach nie było kina, to też by było słychać skargi i oburzenie, że nie ma kina. „Problem” w tym, że kino w Pyrzycach jest i jest to jedyne kino w powiecie pyrzyckim, którego repertuar w większości pokrywa się z tym z kin w dużych miast. Niestety, jak wynika ze statystyk, za lata 2021, 2022 i pierwszy kwartał 2023, pyrzyczanie do kina w Pyrzyckim Domu Kultury chodzą bardzo rzadko i PDK musi do tej działalności dokładać.

Jak widać gołym okiem, PDK z własnego budżetu dołożył do działalności kina w latach 2021 i 2022 łącznie ponad 160 tysięcy złotych, w pierwszym kwartale tego roku PDK już dołożył do kina ponad 52 tysiące zł.

Sala widowiskowo-kinowa ma 282 miejsc siedzących i oczywiście byłoby super, gdyby każdy seans odbył się z pełną widownią, może chociaż jej połową, wtedy PDK nie dokładałby do kina. Ale niestety jest inaczej, pyrzyczanie oszczędzają na swoim kinie.

W 2021 roku odbyły się 426 seanse, 6006 sprzedanych biletów, ilość znaczna, bo to czas powrotu po pandemii, realizowany był projekt kinowy, dlatego ilość seansów była w tym roku tak duża.

W 2022 roku odbyły się 242 seanse, 6641 sprzedanych biletów, co średnio daje 27 osób na seansie, jednak tutaj liczone są także bilety grupowe np. przedszkola, szkoły i itp, gdzie sala potrafi być pełna.

W okresie od 01.01-31.03. 2023 roku odbyło się 57 seansów, sprzedano 1719 biletów, co średnio daje 30 osób na seansie, tu także jest sytuacja podobna jak powyżej, mówimy o biletach grupowych.

Jakie są powody niskiej frekwencji? Kino PDK posiada swój profil na FB, na bieżąco umieszczane są tam informacje. Plakaty są rozwieszane na słupach na mieście, funkcjonuje internetowy system sprzedaży biletów. Repertuar jest dostępny na stronie www PDK, na fb, na tablicy, jest rozsyłany e-mailowo, czyli informacja o tym, co wyświetla kino jest. Jeśli chodzi o premiery kinowe to są one dostępne w kinie PDK w terminach podobnych jak w dużych miastach np. Szczecin, Gorzów. Zdarzają się sytuacje, kiedy kino PDK musi z jakimś filmem odpuścić, bo nie jest w stanie spełnić warunków emisji wskazanych przez dystrybutorów, bywają filmy, gdzie warunkiem grania w premierze jest wyłączność na 3 tygodnie, co oznacza, że w kinie przez prawie miesiąc wyświetlany byłby jeden tytuł, ale są to wyjątki. W repertuarze PDK goszczą filmy premierowe, a niektóre tytuły wyświetlane były przedpremierowo.

Z powyższych danych wynika, że pyrzyczanie nie chcą chodzić do kina w PDK, ale zapewne jakby ktoś chciał kino zlikwidować, to byłaby rewolucja, a najgłośniej krzyczeliby na facebooku ci, którzy nigdy do pyrzyckiego kina na żaden film nie poszli. Może część pyrzyckich kinomanów jeździ do kin w Szczecinie lub Gorzowie, może i na te filmy, które aktualnie wyświetlane są w kinie PDK.

Podsumowując, super że jest kino w Pyrzycach, a skoro jest, to my zachęcamy mieszkańców Pyrzyc i powiatu pyrzyckiego do zaglądania na strony www i facbook Pyrzyckiego Domu Kultury i skorzystania choć kilka razy w roku z bardzo dobrej oferty kinowej.

Artykuł przygotowano w oparciu o dane udostępnione naszej redakcji przez PDK

RT

Facebook
Twitter
LinkedIn