You are currently viewing Codzienne życie pyrzyczan. Sport i piłka nożna.

Codzienne życie pyrzyczan. Sport i piłka nożna.

       To nasza kolejna wzmianka, w wywołanym nieco wcześniej i pytającym cyklu: jak się dawniej mieszkało na ziemi pyrzyckiej? Nieodzownym przejawem aktywności mieszkańców był sport. Królowała oczywiście piłka nożna. Dla przypomnienia, pierwszym formalnym mistrzem Niemiec została drużyna Berliner FC Germania 1888. Warto również wspomnieć, że Bundesliga w obecnym kształcie powstała dopiero w roku 1963. Szczecińskie regionalne związki piłki nożnej nie zawsze były członkami centralnego DFB, stąd ich mistrzowie nie mogli wtedy występować w rozgrywkach na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Po objęciu władzy przez Hitlera nastąpiła reorganizacja rozgrywek piłki nożnej w Niemczech. Utworzono 16 lig regionalnych (Gauliga), których mistrzowie rywalizowali następnie w czterech grupach. Mistrzowie tych grup wyłaniali następnie spośród siebie mistrza kraju w znanym nam systemie pucharowym.
       Trudno jednak doszukać w ligowych tabelach drużyn z regionu pyrzyckiego. Ale schodząc na kolejne, niższe klasy rozgrywkowe, można natrafić na pewne regionalne akcenty. We wspomnianej Gauliga – grupa zachodnia, nie reprezentował nas żaden zespół, a dominowały: Stettiner S.C.,PSV Stettin, VfB Stettin, SC Preussen 1901 Stettin, SC Greifswald, VfL Stettin, SC Comet Stettin. Kolejna klasa rozgrywkowa znana była jako: Bezirksliga (bez kolejnych regionalnych akcentów). W trzeciej grupie rozgrywkowej, 1. Kreisklasse można już się doszukać drużyn z Gryfina, czy małego Radziszewa. 2. Kreisklasse, to również głównie zespoły ze Szczecina. Dopiero 3. Kreisklasse dostarcza nam informacji o pyrzyckich drużynach piłkarskich. W tzw. grupie stargardzkiej rywalizowały: Germania Pyritz (Pyrzyce), TV Pyritz (Pyrzyce), TuSV Kluetzow (Kluczewo), Viktoria II Stargard i Viktoria III Stargard. Prezentowana obok fotografia, przedstawia z kolei drużynę z piątej regionalnej ligi, a była nią ekipa z Sądowa (Sandow, dziś gmina Dolice, która była częścią powiatu pyrzyckiego w okresie sprzed 1945 roku).
        Co ciekawe, w rozgrywkach 2019/2020 obecny zespół z niewielkiej miejscowości Sądów, już pod nazwą Biali, stał się rewelacją rozgrywek regionalnych i pewnie awansował do IV ligi polskiej , czyli do wyższej klasy rozgrywkowej, w której występują np.: Sokół Pyrzyce, Stal Lipiany, czy drużyny z Barlinka, Myśliborza i Dolic.
Kartka bez obiegu pocztowego.

dr Wojciech Kuźmiński