You are currently viewing Cieśla w powiecie pyrzyckim poszukiwany?

Cieśla w powiecie pyrzyckim poszukiwany?

W powiecie pyrzyckim mamy trzy szkoły ponadpodstawowe: Zespół Szkół w Lipianach w ramach którego działa Liceum Ogólnokształcące o profilu ogólnym, Zespół Szkół nr 1 im. Noblistów Polskich w Pyrzycach w ramach którego można realizować edukację na kierunkach: biologiczno- mundurowy, ogólny, przygotowania wojskowego, matematyczno – biologiczny, humanistyczno – ogólny, mundurowy – policja, ogólny – strażacki. Trzecia szkoła działająca w powiecie pyrzyckim, to Zespół Szkół Nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Tadeusza Kościuszki gdzie uczniowie mogą uczyć się w klasach: elektryk, kucharz, mechanik pojazdów samochodowych, szkoła branżowa I stopnia wielozawodowa, technik ekonomista, technik elektryk, technik hotelarstwa, technik informatyk, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik pojazdów samochodowych, technik żywienia i usług gastronomicznych. Zapewne ze względu na zmieniające się trendy gospodarcze wiele kierunków z w/w oferty powoli traci na atrakcyjności i pojawiają się nowe oczekiwania przedsiębiorców.

Cieśla, elektromechanik, monter nawierzchni kolejowej, ale też opiekun osoby starszej – to tylko niektóre zawody, które znalazły się w prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego, opublikowanej przez MEN. Ministerstwo zapowiada też dodatkowe środki dla szkół, które będą przygotowywać uczniów do wykonywania danych profesji.

Krajowa prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego w 2025 roku zawiera wykaz 35 zawodów. Są to profesje, na które będzie największe zapotrzebowanie ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa. 

W 2025 r. na liście krajowej pojawił się po raz pierwszy zawód z poziomu szkoły policealnej: opiekun osoby starszej i opiekun w domu pomocy społecznej.

Prognoza, publikowana w formie obwieszczenia, została podzielona na listę krajową i wojewódzką. 

Dzięki opublikowanej prognozie, szkoły i organy prowadzące mogą zaplanować zawody, które będą uruchamiane w nowym roku szkolnym 2025/2026. Decyzje w tym zakresie będą miały wpływ na wysokość potrzeb oświatowych. 

Szkoły kształcące w zawodach z „listy krajowej” oraz w zawodach o szczególnie istotnym zapotrzebowaniu z „listy wojewódzkiej” będą mogły liczyć na zwiększenie potrzeb oświatowych na ucznia o ok. 1900 zł.

Ministerstwo zapowiada też zwiększenie dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników w zawodach z „listy krajowej” oraz w zawodach o szczególnie istotnym zapotrzebowaniu z „listy wojewódzkiej” dla pracodawców. Będzie to wzrost o 2570 zł. 

Na liście zawodów o szczególnym znaczeniu dla rozwoju państwa znalazły się: automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, elektromechanik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter izolacji przemysłowych,  monter konstrukcji budowlanych, monter nawierzchni kolejowej, monter stolarki budowlanej, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, opiekun osoby starszej, opiekun w domu pomocy społecznej, operator obrabiarek skrawających, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik dekarstwa, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektromobilności, technik elektryk, technik energetyk, technik gospodarki odpadami, technik izolacji przemysłowych, technik mechanik, technik mechatronik, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, technik robotyk, technik spawalnictwa, technik transportu kolejowego.  

Z kolei zawody o szczególnie istotnym, istotnym lub umiarkowanym zapotrzebowaniu na wojewódzkim rynku pracy to: technik agrobiznesu, technik aranżacji wnętrz, technik elektroautomatyk okrętowy, technik elektronik, technik elektroniki i informatyki medycznej, technik mechanik lotniczy, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny, technik przemysłu jachtowego, technik przemysłu mody, technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik technologii żywności, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. 

Jak widać na liście zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego w 2025/2026, są zawody tradycyjne, ale nowe kierunki związane z rozwojem technologii i zapotrzebowaniem rynku pracy. W najbliższym czasie, szkoły ogłoszą aktualizacje informacji o kierunkach kształcenia i może jakieś zawody z listy Ministerstwa Edukacji Narodowej znajdą się w ofercie szkół ponadpodstawowych w powiecie pyrzyckim na rok szkolny 2025/2026.

PP

Facebook
Twitter
LinkedIn