You are currently viewing Bożonarodzeniowe tradycje

Bożonarodzeniowe tradycje

Boże Narodzenie zarówno dla nas, jak i dla naszych dzisiejszych zachodnich sąsiadów to jedno z najważniejszych i najbardziej rodzinnych świąt w roku. Pewne różnice oczywiście istnieją. Historia tak się nieszczęśliwie ułożyła, że przed 1945 rokiem na ziemi pyrzyckiej obowiązywały głównie „standardy” niemieckie, a w końcu tego okresu nawet nazistowskie, stąd święta miały tu najczęściej charakter protestancki. Obecność polskich robotników (najczęściej przymusowych) i ich aktywność spowodowała, że Kościół polski na ziemi pyrzyckiej odnotowywał duże organizacyjne sukcesy (m.in. odbyła się okolicznościowa msza z kazaniem w języku polskim wygłoszona przez śląskiego proboszcza Józefa Waliczka, z okazji 800-lecia rocznicy chrztu Pomorzan, z udziałem biskupa z Bambergu). Zatem znane nam chrześcijańskie tradycje świąteczne były tu zapewne kultywowane w niejednym domu.

W przypadku świąt protestanckich, przygotowania do nich zaczynają się cztery tygodnie wcześniej, w pierwszą niedzielę adwentu. W większości domów znajdują się tzw: adwentowe wianki zrobione z gałązek jodły lub świerku przystrojone fioletowymi wstążkami i czterema świeczkami. Zieleń jodły symbolizuje -nadzieję, fiolet – refleksje nad przeszłością, a świeczki- światło. W każdą niedzielę zapala się jedną świecę, kiedy palą się wszystkie cztery oznacza to, że przyszło Boże Narodzenie!

Kolejnym zwyczajem mało znanym w Polsce jest umieszczanie w oknach światełek, kolorowych gwiazdek i różnych figurek z papieru. Od pierwszego dnia adwentu w każdym domu znajduje się tzw: kalendarz adwentowy w kształcie domku z dwudziestoma czterema okienkami (zwyczaj przeniesiony ostatnio również do Polski), największą radość mają z tego dzieci, każdego dnia adwentu mogą otworzyć jedno okienko i wyciągnąć z niego niespodziankę. Najczęściej są to słodycze, czekoladki. Co u nas nie jest znane, w wielu rodzinach niemieckich, gospodynie domowe same przygotowują takie kalendarze dla swoich pociech.

Okres Świąt Bożego Narodzenia był niewątpliwie okazją do zaprezentowania bogato zdobionego stroju pyrzyckiego. Jeszcze w 1910 roku nosiło go więcej niż 300 kobiet i tylko …8 mężczyzn. Tuż przed II wojna światową tylko 10 osób!

Prezentowana kartka pocztowa jest współczesną kopią starej karty, ale wyprodukowaną w Niemczech. Nie była przedmiotem obiegu pocztowego.

Facebook
Twitter
LinkedIn