Bocian biały

Bocian biały jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych gatunków wśród polskich ptaków. Dorosłe osobniki charakteryzują się czerwonym i długim dziobem i tej samej barwy nogami. Czerwony kolor tych części ciała pojawia się u nich w miarę dorastania, wypierając obecne od urodzenia ubarwienie czarne. Warto także zwrócić uwagę na szczególną budowę ich stawu piętowego, który umożliwia im długotrwałe stanie w miejscu na jednej nodze bez utraty równowagi. Dorosły bocian biały waży średnio 4 kg, a długość jego ciała wynosi 80 cm Rozpiętość skrzydeł sięga około 2 m. Samice są nieco mniejsze niż samce. Bocian biały w locie wykorzystuje głównie ciepłe prądy powietrza, za pomocą których szybuje na rozpiętych skrzydłach.

Bocian biały to gatunek wędrowny. Lęgi odbywa w Europie, zimuje w Afryce. Według statystyk co piąty bocian przychodzi na świat w Polsce.

Bocian biały najwięcej czasu spędza na otwartych przestrzeniach łąk, pól a także na moczarach. Gniazda zakłada często w bezpośrednim pobliżu osad ludzkich. Jedno z takich gniazd w naszej okolicy było w Osetnej na słupie elektrycznym. Od momentu, gdy jeden z bocianów usiadł na pobliskim transformatorze i został porażony prądem, gniazdo pozostaje niezamieszkałe przez bociany i uległo degradacji. Tej wiosny jeden z bocianów odwiedził to gniazdo i odleciał. Fakt ten udało mi się udokumentować, robiąc kilka zdjęć.

Na pewno większość z nas widziało bociana żerującego latem na łące czy polu. Wbrew obiegowej opinii – nie żywi się głównie żabami. Generalnie bociany białe jedzą to, co znajdą. W okresie suchym za pokarm służą im owady – głównie pasikoniki i koniki polne. Polują także na pisklęta, węże, jaszczurki, myszy i norniki. Na początku tegorocznych żniw obserwowałem bociany białe jak chodziły za kombajnem i polowały na gryzonie. Na jednym ze zdjęć jakie wykonałem, udało mi się uchwycić moment,  jak jeden z nich upolował nornicę.

Niektóre z bocianów już odleciały na zimowisko. Na dziesięć bocianów tylko  dwa dolecą do Afryki. W miejsce urodzenia wrócą tylko samce. Natomiast samice założą gniazdo w dużej odległości od miejsca urodzenia.

 

 

 

Bocian biały
Bocian biały
Bocian biały
Bocian biały
Bocian biały