You are currently viewing Barwne koncerty, regionalne przysmaki i moc świetnej zabawy. Festiwal Tradycji Pomorza Zachodniego za nami!

Barwne koncerty, regionalne przysmaki i moc świetnej zabawy. Festiwal Tradycji Pomorza Zachodniego za nami!

W weekend 20-21 maja po raz drugi w historii Przelewic odbył się dwudniowy Festiwal Tradycji Pomorza Zachodniego, którego głównym celem jest prezentacja bogactwa kulturowego i kulinarnego województwa zachodniopomorskiego. Festiwal wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń cyklicznych w Ogrodach Przelewice i podobnie jak w tamtym roku przyciągnął tłumy odwiedzających. Wydarzenie było także okazją do promocji kultury i turystyki wsi i miast naszego województwa.

Przelewicka scena pełna emocji!

Bez wątpienia muzyczną scenę ubarwiły występy zespołów regionalnych, wśród nich były m.in. zespoły: Bajka z Bielinka, przelewicki Zespół Folklorystyczny Jutrzenka, Optymiści, Zespół Śpiewaczy Dąbrówka czy Studio Gitary GCK z Dolic. Zaśpiewali też soliści, m.in. Zofia Weimann, Oliwia Rybak, Anna Vedmidska i Antoni Płaczek, który jest laureatem zeszłorocznego Przeglądu Piosenki Rozrywkowej w Ogrodach Przelewice.

Swoje umiejętności w gotowaniu sprawdziły m.in. Koła Gospodyń Wiejskich w konkursie tradycji kulinarnych. Panie kusiły uczestników festiwalu pysznymi, swojskimi wyrobami, znanymi z kuchni polskiej. Pierwsze miejsce w Konkursie otrzymało KGW Linówek z potrawą ,,ziemniaki w towarzystwie”. Do pań powędrowała nagroda pieniężna o wartości 3 000 zł. Drugie miejsce zajęło Stowarzyszenie Green Word z ,,ziemniakiem pychotka” (2 000 zł), trzecie miejsce otrzymało KGW Strzebielewo i ,,gąska na szarej, szara na gąsce” (1 000 zł). Łącznie w konkursie, poza nagrodami głównymi przyznano 17 wyróżnień.

Na zakończenie wystąpił zespołu De Mono, a po nich dr SWAG. Oba zespoły zrobiły niesamowite show i przyciągnęły tłumy. Kto miał jeszcze siłę na dalszą zabawę, został na dyskotece pod gwiazdami.

W niedzielę odbył się II Przegląd Zespołów i Kapel Ludowych z regionu. Jury w składzie zespołu PoPieronie i Krzysztofem Kamińskim – dyrektorem muzycznym Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie, po wysłuchaniu 29 zespołów i kapel wyróżnili cztery miejsca. Nagrodę pieniężną o wartości od 1 000 do 4 000 zł otrzymali:
I miejsce -SWARTY Będzino (4 000 zł)
II miejsce – RUTKA Goleniów (3 000 zł)
III miejsce FALA Stare Bielice (2 000 zł)
Wyróżnienie i nagroda o wartości 1 000 zł powędrowała do OSADA PIEŚNI Grodno.

W niedzielny wieczór wystąpił też zespół PoPieronie z Żywca i porwał widownie do śpiewów i tańców.

Aleja Zachodniopomorskie Smaki – produkty tradycyjne Pomorza Zachodniego”

W drewnianych domkach, zlokalizowanych w „Alei Zachodniopomorskie Smaki” wystawcy zaprezentowali najlepsze tradycyjne, lokalne i regionalne produkty. Obecni byli m.in. ,,Ryby Zubowicz” , Towarzystwo Przyjaciół Karska i okolic i ryby z wyspy Wolin. W Przelewicach oczywiście nie zabrakło szerokiego wyboru miodów, jak: Pasieka Medus – Miody Puszczy Barlinceckiej, czy Miody Pojezierza Drawskiego. Dla fanów mocniejszych trunków stało stoisko Destylarni Sedina.

Moc atrakcji i dobrych działań

Na festiwalu utworzone zostało ,,Miasteczko Dobrych Praktyk”. Lokalne Grupy Działania prezentowały swoje działalności i zachęcały do aktywnego włączania się w tematy ważne dla lokalnej społeczności. Wśród nich byli m.in.: Stowarzyszenie „Lider Pojezierza” z Barlinka i LGD Stowarzyszenie Wiejskiej Inicjatywy Rozwoju.

Kto wziął udział w wydarzeniu, miał okazję ujrzeć wystawę starych traktorów, motocykli i maszyn rolniczych. Dodatkową atrakcją była bezpłatna przejażdżka zabytkowym powozem, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Na placu folwarcznym była także wystawa rzeźb w drewnie pana Grzegorza Witkowskiego, Stowarzyszenie Miłośników Kolei Wąskotorowych Semafor z Ińska oraz Izba Historyczna Pełczyce. Założycielami izby są entuzjaści historii, którzy od lat zbierają pamiątki dotyczące zamierzchłych oraz teraźniejszych dziejów gminy Pełczyce.

W niedzielę na polanie w Grodzie Dendrologicznym odbyły się biegi sportowe w różnych kategoriach wiekowych pod nazwą Botaniczna Piątka – edycja wiosenna w Przelewicach. Później w pawilonie ogrodowym teatr ze Szczecina przedstawił interaktywny spektakl pn. ,,Karmelek”.

W Ogrodach Przelewice nie zabrakło ekozabaw i ciekawych konkursów. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego przygotował koło fortuny z tematycznymi pytaniami i upominkami. Podczas festiwalu odbyły się także pokazy ,,Szalonego Profesora” przy użyciu ciekłego azotu. Były też edukacyjne pokazy tresury psa policyjnego, prowadzone przez pracownika Komendy Powiatowej Policji w Pyrzycach.

Gala Sołtysa

Jednym z wydarzeń festiwalu była Gala Sołtysa, w trakcie której został rozstrzygnięty konkurs ,,Sołtys Roku”. Celem konkursu jest promocja najbardziej aktywnych sołtysów działających na rzecz społeczności. W tym roku na podium stanęły trzy sołtyski. Monika Kosińska, sołtyska Trzebieszewa z gminy Kamień Pomorski, Edyta Gajewska – sołtyska Ślazowa z gminy Przelewice oraz Anna Sobczyńska – sołtyska Bielina z gminy Moryń. Honorową Złotą Odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego za długoletnie piastowanie funkcji sołtysa otrzymali: Henryka Gąsiorowska – sołtyska Sołectwa Płońsko oraz Jan Kacprzak – sołtys Sołectwa Ukiernice.

Weekend licznych atrakcji był okazją do poznania regionalnych tradycji Pomorza Zachodniego. Kolejne wielkie wydarzenia, promujące naszą kulturą i tradycje w Ogrodach Przelewice odbędzie się we wrześniu podczas dożynek wojewódzkich.

Facebook
Twitter
LinkedIn